Ana sayfa » Satoshi Nakamoto kimdir
Bitcoin nedir

Satoshi Nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto, Kimliği ortaya çıkıyor mu ?

Satoshi Nakamoto kimdir; Modern zamanların en kalıcı gizemlerinden biri, Bitcoin‘in sahte ve esrarengiz yaratıcısı Satoshi Nakamoto. Sekiz yıldan beri hiç çevrimiçi olarak görülmedi.

Bilinen yaşamında Bitcoin’in mucidiyle bazı benzerlikleri olan yeni bir Satoshi adayı ortaya çıktı. Adı Paul Le Roux ve eğer Satoshi olduğu kanıtlanabilirse, efsane  1 milyon BTC’ sinin hareket etmemesinin nedeni anlaşılacak. Rodos’ lu 2012’den beri hapiste.

Diğer yandan bir başka Satoshi adayı ise Florida mahkemelerinde açılan dava ile hüküm giyen davalı Craig Wright diğer bir aday. Craig in ayrıca federal bir muhbir olduğu düşünülmekte, dava hakkında ki tüm veriler sıkı koruma altında.

Satoshi Nakamoto kimdir
Paul Le Roux

Diğer yandan bir başka Satoshi adayı ise Florida mahkemelerinde açılan dava ile hüküm giyen davalı Craig Wright diğer bir aday. Craig in ayrıca federal bir muhbir olduğu düşünülmekte, dava hakkında ki tüm veriler sıkı koruma altında.

Suçluların ve meslektaşlarının tutuklanmasına ve hapis cezası almasına neden olduğu öğrenildiği zaman intikam almak isteyecekleri konusunda şüpheler olduğu iddia ediliyor.

Nakamoto, Suçlu Beyni Paul Le Roux Olabilir mi ?

Paul Le Roux. 46 yaşındaki kartel patronu Wright  kadar gösterişli bir karakter, ama çok farklı bir sosyal yapısı var. Le Roux , bir suç dehası ve uzman bir programcı olmakla beraber başına ödül konulmuş bir kartel patronuydu.

Paul Le Roux bir suç imparatorluğu inşa etti ama aynı zamanda Bitcoin de onun icadı olabilir. Paul Calder Le Roux eski bir programcı, eski suç karteli patronu ve ABD İlaç Enformasyon İdaresi (DEA) muhbiri.

1999’da açık kaynaklı ücretsiz bir Windows disk şifreleme yazılımı olan E4M’i yarattı ve E4M’in koduna dayanan açık kaynaklı TrueCrypt’in yaratıcısı.

Paul Le Roux’un Satoshi Nakamoto olabileceği ileri sürülmekle beraber, Craig Wright’ın Le Roux’un milyarlarca dolarlık bitcoin cüzdanı’nı içeren şifreli sabit disklere sahip olduğu öne sürülüyor.

Değerli  metal madenciliği, altın kaçakçılığı, arazi anlaşmaları, uyuşturucu sevkiyatı, silah kaçakçılığı ve kara para aklamayı içeren bir kariyere sahip olan Le Roux’un sahip olduğu pasaportlardan birinde Satoshi’ye benzeyen “Solotshi” ismini kullanıyor  ve bu tesadüflerin yalnızca başlangıcı.

Bitcoin ilk olarak anonim kalmak için Wright ve Le Roux tarafından tasarlanmış olabilir. Satoshi kimliğiyle oratadan kaybolan Le Roux ise ömrünün geri kalanını hapishane hücresinde çürümekle geçirecek gibi gözüküyor.

Le Roux, Bitcoin’i yaratmış olsa bile, kara para aklamanın ilk hedefi olduğu düşünülmüyor, gençlik yıllarında bir aktivist  olan Le Roux’un kriptografiye olan saplantısının bir sonucu da olabilir. Suç dünyasına katılmadanönce, herkes tarafından mükemmel bir programcı ve gizlilik ideologu olarak tanımlanıyor.

Le Roux, hükümetlerin elektronik veri toplamaya giderek daha fazla güvendiğini belirten bir tür manifesto yayınlamış. Beş Göz olarak bilinen beş ulus devletle bağlantılı olan Echelon gibi sistemlere atıfta bulunarak, şifrelemenin sivil özgürlükleri korumanın tek yolu olduğunu belirtmiş.

Bitcoin mucidi olduğunu gösteren ipuçları, Satoshi Nakamoto kimdir

Manifestosu’nu şöyle bitiriyor: “Güçlü Şifreleme, kişisel yaşamların izinsiz izlenmesi ile mücadele etmek, haklarını korumak, bilgi çağı ve geleceğin özgürlüklerini garanti etme mekanizmasıdır – Paul Le Roux, Yazar, Kitleler İçin Şifreleme”.

Her iki tarafın da sahte kişilikleri varsayarsak, gerçek kimliklerini saklamada usta oldukları göz önüne alındığında, tanımlamak kolay bir iş değil. Aynı kişi olduklarını gösteren bazı bilinen benzerlikler

Satoshi Nakamoto kimdir
Nakamoto kimdir

Satoshi / Solotshi meraklı kişilikler.

Her ikisi de C ++ ‘a aşina olan programcılar.

Her ikisinin de kriptografi ve gizliliğe ilgisi büyük.

Her ikisi de otoriteye karşı dikkatliydi.

Her ikisi de, geleneksel ödeme sistemlerinde yaşanan zorluğun farkındaydı,

Satoshi, 2011 yılının başlarında, Le Roux yazılım dehası profilinden, kartel patronu rolüne geçerken “başka şeylerle ilgilenmek” için ortadan kayboldu.

On milyonlarca dolar nakit parayla Le Roux, BTC fiyatı yükselmeye başladığında paraya çevirmeye gerek duymayacaktı .

Herhangi biri 1 milyon BTC içeren gizli cüzdana sahip ise disk şifreleme yazılımı TrueCrypt’un yaratıcısı olurdu.

Diğer yandan hem suç dünyasında yer alıp hem de böylesi bir programcı kimliği beraber olabilir mi sorusu aklımıza geliyor.Bu projesi organize bir ekip ile beraber gerçekleştirme ve katkısının olduğu teorisi de akla yatkın.

Kleiman v. Wright davasında yer alan bir belgede, Wright, erişemediği Truecrypt dosyalarına Paul Le Roux’un erişime sahip olduğunu iddia ediyor.

Sonuç olarak Bitcoin’in büyük katkıda bulunan Paul Le Roux  gözaltında. Hayatlarının geri kalanını hapiste geçirirken, dünyanın geri kalanı ise bu kusurlu dahilerin yeniliklerinden faydalanacak.

Bakalım gizem çözülecek mi ? Nakamoto kimdir ?

Satoshi Nakamoto kimdir

Yorum ekle

yazmak için tıklayın