Ana sayfa » Bitcoin ve Blockchain Geleceği
Blockchain

Bitcoin ve Blockchain Geleceği

Bitcoin ve Blockchain Geleceği
Bitcoin ve Blockchain Geleceği

Bitcoin ve Blockchain Geleceği; para birimi, para transfer aracı ve dijital ödeme sistemi olarak kullanılması “Bitcoin 1.0” olarak tanımlanıyor. Blok-Zincir teknolojisi kullanılarak yakın gelecekte tahvil, bono veya kredi gibi tüm finansal ve iktisadi uygulamaların oluşturulması “Bitcoin 2.0” olarak nitelendiriliyor.

“Bitcoin 3.0” ise, gelecekte Blok-Zincir altyapısı kullanılarak; sağlık, kültür, bilim ve sanat gibi tüm alanlarda, katma değer yaratan ve hayatı kolaylaştıran uygulamaların oluşturulması olarak tasvir ediliyor .

Bitcoin ve Blockchain Geleceği

Bitcoin’in gelecekte geçerli bir para birimi olacağını kabul etmeyen pek çok finansal kurum dahi, kendi iç bünyelerindeki sistemlerini Blok-Zincir sistemiyle gerçekleştirmek için araştırmalara başlamışladır.

Bitcoin ve Blok-Zincir Sürüm 2.0 ve 3.0 ile birlikte, uygulamalar çok daha çeşitlenecek, bloklarda sadece işlemler değil, dijital videolar, kopyalama hakları,dijital sigorta gibi her türlü dijital veriler, şeffaf bir şekilde taraflar arasında gönderilebilecektir.

Şimdilik Bitcoin sisteminde, Bitcoin’ler alınabiliyor, harcanabiliyor ve saklanabiliyor. Fakat Bitcoin 2.0’da borç verilebilecek, faiz alınabilecek veya finansal ürünlerde çeşitli haklar satın alınabilecektir. Elektronik ticaret alanında da Blok-Zincir ve Bitcoin için büyük bir potansiyel vardır. Sanatçılar, ürünlerini bir aracı olmaksızın doğrudan sanatseverlerle paylaşabileceklerdir .

Bitcoin ve Blockchain Geleceği

Mevcut durumda, kimlikleri ispat etmek için, pek çok hassas döküman aracı kurumlara veriliyor ve aracı kurumlar bu bilgileri merkezi bilgisayarlarında saklıyorlar. Bitcoin’in ilerleyen sürümlerinde, sanal kimlik kartlarının oluşturulabileceği ve hassas bilgilerin usülsüz kullanımlarının önüne geçilebileceği düşünülüyor .

Bitcoin teknolojilerinin, bir başka kullanım alanı da, bölgesel veya ülke genelinde demokratik seçimler, referandumlar yapılabileceği, temsili demokrasiyi, katılımcı demokrasi yapmak yolunda adımlar atılabileceğidir. Seçim veya oylama şeffaf olacak, ama katılanların kimlikleri anonim kalacaktır.

İnsanların, evlerde, iş yerlerinde ya da cep telefonlarından oy kullanacağı günler hiç de uzak değildir. Ek olarak söylemek gerekir ki; güvenilir aracı ile yapılan tapu, noter, borsalar vs. gibi hemen her işlem Blok-Zincir teknolojisine adapte edilebilecektir.

Çin hükümeti, kendi kripto-para birimini çıkartmak için hazırlıklara başlamıştır . Çin Siberuzay İdaresi, Ekim 2015’te dünyanın Bitcoin sonrası döneme girdiğini, bu devrimsel değişiklikleri kimsenin görmezden gelemeyeceğini ifade etmiştir .

Bitcoin ve Blockchain Geleceği

Bugün internete bağlanan cihaz sayısı insan nüfusunu geçti. Nesnelerin İnterneti (IoT – Internet of Things) adı verilen bu yapı katlanarak büyürken, oluşturduğu ekonomi trilyonlarca dolar olarak kabul ediliyor. Bütün bu sistem tarafından üretilen verinin dağıtık şekilde kaydedilmesi ve saklanması mümkün olabilir mi?

Bitcoin ve Blockchain Geleceği ? Aslında bu sorunun cevabı uzun yıllar önce verilmişti. 2000’lerin başında birbirinden bağımsız iki proje olarak karşımıza çıkan eDonkey ve BitTorrent, tam olarak internet üzerinde hiç tanımadığımız ama iletişime geçebileceğimiz diğer kişiler, daha doğrusu makineler üzerinden verinin paylaşılması için geliştirilmiş, uçtan uca “Peer To Peer – P2P” olarak isimlendirilen bir tür veri depolama çözümü olarak karşımıza çıktılar.

Bu sitemlerde veri, tek bir merkezde değil sayısı milyonları bulabilecek makineler üzerinde dağıtılmış veya paylaşılmış şekilde bulunur. Bu makinelerden bazıları verinin tamamını, bazıları ise kısmen belli bir parçasını içerebilir. Ulaşmak istediğinizde sistem size bu veriyi, sunulabilecek en hızlı düzenlemeyle, farklı makinelerden çekecek şekilde yönlendirir.

Sistemin kullanıcıları

Siz veriyi kendi bilgisayarınıza çekerken, aldığınız veri karşılığında aynı zamanda diğer kullanıcılara bir veri kaynağı olarak hizmet edersiniz. Sistemin kullanıcıları, sisteme verdikleri destek süreci ile doğru orantılı olarak sistemden faydalanabilirler.

Bu platformlar, bulutun ötesinde bir çözüm sunmakla birlikte, içeriğin şifrelenmemesi, verinin nerelerde saklanacağına dair seçenek sunmaması gibi nedenlerden dolayı, kurumsal veya mahremiyet içeren kişisel veriler için güvenli bir depolama çözümü değildir.

Son yıllarda giderek gündemi işgal eden bu teknolojinin popülerliğine rağmen henüz yolun çok başında olduğunu söylemek zorundayız. Bundan 20 sene önce interneti anlatan bir yazı yazmış olsak, kullanacağımız cümle yapıları bugün Blockchain için yazdıklarımızdan çok farklı olmayacaktı.

Dolayısıyla Bitcoin ve Blockchain Geleceği, bu teknoloji ile birlikte ortaya çıkan Bitcoin gibi kripto para birimlerini, akıllı sözleşmeleri, dijital kimlik çözümlerini, şimdiden anlamaya ve üzerinde kafa yormaya başlamamız gerekiyor.

Bu yazının amacı, sizlere Türkçe olarak kaleme alınmış ve Blockchain teknolojisine kapı açan temel bir rehber sunmak. İnternetin son çeyrek yüzyılda ticaret, iletişim ve dünyayı nasıl değiştirdiğini göz önüne alarak, Blockchain teknolojisinin de benzer bir maceranın temellerini oluşturduğunu vurgulamak istiyoruz

Bitcoin ve Blockchain Geleceği