Ana sayfa » Bitcoin Tarihçesi
Bitcoin nedir

Bitcoin Tarihçesi

Bitcoin Tarihçesini anlatalım
Bitcoin Tarihçesini anlatalım

Bitcoin Tarihçesi ; 2008 yılındaki küresel finansal krizde, ülkeler uçurumun kenarına kadar yaklaştılar. 1930’lardaki Büyük Dünya Bunalım’ını tekrar yaşamamak için merkez bankaları, para basıp, faiz oranlarını azalttılar.

Batmakta olan pek çok banka, iflasın eşiğinden kurtarıldı, ancak bu kurtarmanın bedeli, para birimlerinin değer kaybı ve vergi artışları olarak halka yansıdı .

Bitcoin Tarihçesi, Merkezi olmayan para birimi Bitcoin, tam da aracı kurumlara, bankalara ve merkez bankalarına, hatta hükümetlere güvenin azaldığı bir ortamda ortaya çıktı. Bitcoin, Satoshi Nakamoto mahlas ismiyle, 2008 yılında yazılan “Bitcoin: Uçtan Uca Elektronik Ödeme Sistemi” isimli makaleyle dünyaya duyuruldu.

Bitcoin Tarihçesi

Satoshi’nin getirdiği yenilik, dağıtık işlemci güçlerini kullanarak her 10 dakikada bir transfer işlemlerini onaylayan bir mekanizmayla, çifte harcamayı engellemiş olmasıdır.

Bitcoin Tarihçesi, Satoshi Nakamoto, güvensiz ve potansiyel olarak hileli, dağıtık bir işlemci ağında, bilgi paylaşımının nasıl olacağı problemi olarak bilinen “Bizans Generalleri” problemine, merkezi bir otorite kullanmadan, “iş ispatı” kavramıyla yeni bir çözüm önermiştir.

Satoshi Nakamoto’nun Nisan 2011’de ortalıktan kaybolmasına rağmen, sistem tamamen şeffaf ve matematik prensipleri çerçevesinde çalışmaya devam etmektedir .

2009 yılında çalışmaya başlayan Bitcoin ağının, şu anki toplam işlemci gücü, dünyanın en hızlı bilgisayarlarının gücünden fazladır.

Bitcoin’in toplam pazar değeri yaklaşık 12 Milyar Amerikan Doları’dır. Bugüne kadar, transfer yapılan en büyük tutar 194.993 BTC’dir (yaklaşık 147 Milyon dolar). Bu işlem Kasım 2013’te hiç bir işlem masrafı alınmadan gerçekleştirilmiştir.

Bitcoin Tarihçesi

Bitcoin Tarihçesi, Satoshi Nakamoto 2008 yılında kripto bilimcilerin ortak olarak kullandığı özel bir eposta grubu internet sitesinde eşten eşe elektronik para üzerine bir makale yayınlamıştır. Her türlü girişime rağmen Satoshi’nin kimliği gizli kalmıştır. Ya bir grup ya da bir kişi olduğu düşünülmektedir.

Bitcoin Tarihçesi
Bitcoin Tarihçesini anlatalım

Bitcoin adı verilen ve Satoshi Nakamoto tarafından bulunan kripto para kaynağı açık yazılım kullanarak işletilmektedir. Herkes tarafından yüklenebilmekte ve sistem merkezi olmayan eşten eşe bir ağ üzerinde çalışmaktadır. Merkezi olmayışının yanında aynı zamanda tamamıyla dağıtık olduğu varsayılmaktadır. Yani her bağlantı noktası (node) veya bilgisayar terminali birbirine bağlıdır. Her bağlantı noktası istediği zaman ayrılabilmekte, yeniden katılabilmekte ve sonra kayıt zinciri (blockchain) olarak bilinen en uzun iş ispatını (proof of work), güvenilir kayıt olarak kabul etmektedir.

Bu en uzun kayıt zinciri, bu bağlantı noktaları (nodes) gittiğinde olanların ispatıdır. Kripto para bazı nedenlerden ötürü belirsiz kalmakta ve yanlış anlaşılmaktadır.

Bitcoin Tarihçesi, İlk olarak, bazı kripto para sistemlerinin ardında gerçekte kimin olduğu bilinmemektedir. 3.tarafın güvencesine ihtiyaç duyulmayacak şekilde, arkasında tüzel bir kişiliğin olmadığı ama kaynağı açık yazılım olarak tasarlanmıştır.

İkincisi, kripto para çıkarmayı (mining) yani iş ispatını içermektedir. Çıkarma işi (madencilik) için ödül vardır ve ödül bir kriptografi problemini çözebilen ilk kişiye verilmektedir. Bitcoin için problemin zorluk derecesi, problemi çözme süresinin yaklaşık 10 dakika almasını sağlayacak şekildedir. Kripto para çifte harcama (double-spending) sorununu akıllıca çözmüştür: her bir kripto para sadece bir defa harcanabilmektedir.

Bitcoin Tarihçesi, Bu finansal bir teknolojidir ve finansal düzenlemeyi gerektirmektedir ancak algılanılmasında ve uygulanmasında uzmanlar açısından bile zorluklar bulunmaktadır. Bu nedenle araştırmacılar, düzenleyiciler, yatırımcılar ve tüccarlar için büyük bir ilgi alanı olmaktadır.

Yapılması mümkün uygulamalar çok çeşitlidir ve küresel ödeme ve transfer sistemleri, merkezi olmayan takaslar, ticari çözümler, çevirimiçi oyunlar, dijital sözleşme sistemlerini içeren her kripto para önemli ve büyük bir deneyim olmaktadır. Kimse bu kripto para deneyimlerinin nereye kadar gidebileceğini bilememektedir ancak bu deneyimlerle beraber gelişen teknoloji sebebiyle ilgi çekici bulunmaktadır.

Kayıt zinciri teknolojisi

Bitcoin Tarihçesi, Kayıt zinciri teknolojisi geleneksel ödeme sisteminin önünü kesmektedir çünkü para transferlerinin maliyeti hemen hemen hiç olmamaktadır. Kripto para teknolojisi hem dünyada finansal sistemin dışında hem de bu sistemin kullanım oranının altında kalan kesime ulaşılabilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Ödeme ve fonlarda bir kanal olması planlanmaktadır. Akıllı muhasabe olsun akıllı sözleşmeler olsun işlerin yapılış şeklini aracıların rolünü azaltarak değiştireceği düşünülmektedir.

Ancak kripto paranın da olumsuz tarafları veya olması muhtemel riskleri bulunmaktadır. Kripto para Bitcoin gibi çıkarmaya (madencilik) (mining) dayanmaktadır. Çıkarma işi (madencilik) için özendirici unsurlar bittiğinde kimse sözkonusu kripto paranın dijital kayıtta ortak karara sahip olmaya devam edeceğini bilememektedir, 400’den fazla kripto para bulunmaktadır ve bu sayı her gün artmaktadır. Ancak bunların çoğu işlevini yitirmiştir.

Bitcoin Tarihçesi, Uluslararası taşımacılıkta kullanılan teslim şekillerinden (incoterms) biri olan işyerinde teslimde (ex-works) mal satıcının işyerinden tüm risk alıcıya ait olmak üzere teslim alınmaktadır. Benzeri risk kripto para için de bulunmaktadır. Çünkü sahip olunan şey, kayıt zinci ile ilgili en küçük bir şüphe olması durumunda bir anda değerini yitirebilmektedir. Eğer kripto para çok hızlı ve erken bir şekilde arzını tüketirse bu paranın işlevini itirme olasılığı çok yüksek olacaktır. Bu paralardan bazıları için arkasında kimin olduğunu veya birinin sistemi kontrol etmesine olanak sağlayan bir arka kapı olup olmadığını bilmek zordur. Yazılım geliştiricilerinin bilinmediği kripto paranın, işlevini yitirme olasılığı çok yüksektir.

Bitcoin Tarihçesi