Ana sayfa » Bitcoin Borsasını tanıyalım
Bitcoin İşlemleri

Bitcoin Borsasını tanıyalım

Bitcoin Borsası

Bitcoin borsası kripto para alıcısı ile satıcısını bir araya getiren ve değiş tokuş yapmalarını sağlayan borsalardır. Alış ve satış emirlerinin tamamı kullanıcılara aittir. Bu sebeple bitcoin fiyatı kullanıcıların yapmış oldukları alış, satış işlemlerine bağlı olarak kullanıcı reaksiyonu yani arz ve talep durumuna göre değişir.

Bitcoin borsası da kişiler istedikleri para birimleri ile bitcoin alabilmektedirler. 7/24 çalışan kripto borsalarda işlem yapmak için kişi nüfus bilgileri ile ikametini gösteren bir fatura ve resimle başvurusunu yapar.

Bitcoin Borsası

Kimlik bilgileri istenildiği için Bitcoin borsası anonim değildir. Önceleri dolar ve euro ile işlem yapılabilirken günümüzde diğer para birimleri ile de işlem yapılabilmektedir. Kaydı onaylayan kişi banka hesabından bir miktar para ile bitcoin al emri vererek işlemini gerçekleştirir. Sistemde olan başka bir satış emriyle eşleştiğinde bu kişinin işlemi sonuçlanır.

Bitcoinin fiyatı tüm borsalarda aynı değildir. Çünkü kripto para piyasasında farklı borsalarda yapılan alış satış işlemlerini gerçekleştiren kullanıcılar lokal ya da global haber ve gelişmelere farklı reaksiyon ya da daha yavaş tepki gösterebilirler. Bu durum borsalar arasında doğal bir fiyat farkına yol açar.

Bitcoin Borsası

Bitcoin borsası manipülasyona oldukça açıktır. Bunun nedeni değişim hacmi diğer piyasalara oranla daha sınırlıdır. Daha küçük piyasalarda küçük bir topluluk yaptığı alım satım işlemi ile bitcoin fiyatını etkileyebilir. Bunun yanı sıra işlem hacminin fazla olduğu bir piyasada el değiştirme işlemi daha fazladır.

Bu da kolay bir şekilde alış satışın gerçekleşmesine olanak verir. Bitcoin piyasasında ise alıcı ve satıcı sayısı nispeten daha az olduğundan sahip olunan coinlerin elden çıkartılması daha zordur ve nispeten manipülasyona daha açıktır.

Bitcoin borsası nın tarihi gelişimine kısaca değinirsek; ilk borsa Bitcoin Market 6 şubat 2010 yılında açılmıştır. Kısa bir süre sonra da Mt Gox Borsası açılmıştır. Bu borsa 2.4 trilyon değerinde bitcoini çaldırdığını ilan ederek iflas etmiştir.

Bitcoinin fiyatının yaşadığı olumsuz gelişmelere rağmen uzun dönemde artması yatırımcıların ilgisini hızla üzerine çekmiştir. Dünyanın birçok ülkesinde bitcoin borsası açılmıştır. Ülkemizde de sırasıyla BTCTürk, Koinim, Paribu, Koineks ve Bitturk açılarak hizmet vermeye başlamıştır.

Bitcoin Borsası Hacminin En Fazla Olduğu Ülkeler ve Tercih Nedenleri

Asya ülkelerinin bitcoini tercih etme nedenlerinden ilki yatırım ve para kazanma isteğidir. Bu ülkelerin gelişmiş bilgi teknolojileri sayesinde sahip olduğu yüksek donanımlı bilgisayarlarla bitcoin üretip, satabilmektedirler. Bir diğer neden ise bitcoini alternatif bir ödeme aracı olarak kullanabilmeleridir.

Birçok internet sitesi bitcoini para birimi olarak kabul etmiş durumdadır. Son olarak da finansal servisler açısından bitcoin borsasının aşırı dalgalı olması yani değerinin aniden inip çıkması sebebiyle kazanç elde etmek maksatlı kullanımı ve sahip olduğu alt yapı teknolojisi ile para transferi, çeşitli ödemeleri yapabilme avantajları ile bu ülkelerde daha yoğun kullanılmaktadır.

Bitcoin Değerine Üretim Maliyetleri Etki Eder mi?

Bitcoin madenciliğinin en ucuz ve en pahalı olduğu ülkeler ile en yoğun kullanıldığı ülkeler arasında herhangi bir ilişki yoktur. Bitcoin madenciliği en ucuz maliyetle Kosava,Sırbistan,Mısır, Suudi Arabistan, Kazakistan’da yapılırken, maliyetin en yüksek gerçekleştiği ülkeler Almanya, Danimarka, Kuzey Kore’dir.

Bitcoinin fiyatını, değerini ve kullanımını üretim maliyeti etkilemez. Ancak bitcoin ağı üzerinden yapılan işlemler dolaylı olarak etkiler. Bu ağı ne kadar çok kişi kullanırsa sistemin o derece sağlıklı olduğu düşünülür.

Bitcoin Borsası

Değerini doğrudan etkilenmesi arz ve talep kanununa bağlıdır. Yani kişilerin ödemeye istekli olduğu rakamla belirlenir. Almak isteyen kişi sayısı artıkça değeri artar, satmak isteyen kişi sayısı artıkça değeri düşer. Bu alım ve satım işlemi aynı zamanda bitcoin değişim kurunu da etkiler. Örneğin ABD’den bir kişi yurtdışına para transfer etmek istesin.

Bunu da bitcoin borsası yoluyla dolar yollayarak yapsın. Türkiye’de ki kişi de bu parayı alıp kendi para birimine çevirsin. Bitcoini ABD dolarıyla aldığı için BTC/USD artar. Sonra TL kuruna çevrildiği zaman BTC/TL kuru düşer. Yani bitcoin transferlerini paraya çevirme, fiyatını etkiler. Ticaretle uğraşanların bu coini ellerinde tutmaları, dolaşıma sokmamaları da fiyatını artırır

Para Birimlerinin Toplam İşlem Hacimlerindeki Pazar Payları

Bitcoin piyasasında ABD Doları %71 ile lider konumdayken, ikinci sırada Japon yeni bulunmaktadır. Başlangıçtan belirli bir yıla kadar Çin Yuanı Amerikan dolarından sonra gelirken bu durum yakın zamanda değişmiştir. Bunda da geçtiğimiz eylül ayında Çin hükümetinin ICO (Initial Coin Offering) yasaklamalarını yürürlüğe sokması ve ardından yerli kripto borsalarının 30 ekime kadar işlemlerini durdurması kararı etkili olmuştur.

Bu durum Çin’de kripto para ticaretine devam edenlerin yönünü Japonya ve Hong Kong’a kaymasına sebep olmuştur. Çin’de uygulanan bu baskıcı uygulamalar birçok Çin merkezli kripto madencilik ve Bitcoin borsası firmasını Kanada ve İsviçre gibi yasal düzenlemelerin daha rahat olduğu ülkelere gitmeye zorlamıştır. Çin’in aldığı bu karar kripto para piyasasında ağırlığını giderek kaybetmesine yol açmıştır.

Euro ve Güney Kore wonu pazar payında yer alan diğer önemli para birimleridir. Güney Koreli’lerin bu derece kripto paraya ilgi duyma sebebi ise, Güney Koredeki bireysel yatırımcıların ilgisinin finansal bahislere karşı yüksek olması ve psikolojik olarak insanlarda tasarruf yapma ya da kar yapma eğilimi olabileceği düşünülmektedir

Bitcoin Borsası tanıyalım

Yorum ekle

yazmak için tıklayın