Ana sayfa » Bitcoin Adresi ne işe yarar
Bitcoin Cüzdanı

Bitcoin Adresi ne işe yarar

Bitcoin Adresi
Bitcoin Adresi

Bitcoin adresi veya Bitcoin cüzdan adresi, geleneksel bankacılıktaki hesap numarasına benzetilebilir. Tüm giriş ve çıkış işlemleri adreslere yansır. Adres, 27 ile 34 adet sayı ve harften oluşur, 1 veya 3 rakamı ile başlar.

Bitcoin Adresi Örnek: lL5wSMgerhHg8GZGcsNmAx5EXMRXSKR3He

Şekil ‘de gösterildiği gibi, bir adres açık anahtardan, açık anahtar ise gizli anahtardan tek yönlü fonksiyonlarla üretilirler. Bitcoin adreslerinin kullanılmasında büyük ve küçük harf duyarlılığı vardır .Açık anahtarı elde etmek mümkün olmadığı gibi, gizli anahtarı elde etmek de mümkün değildir. Doğrudan açık anahtarın kullanılmaması, bazı durumlarda ekstra güvenlik önlemi olarak da görülebilir.

Açık anahtardan, adres üretmek için http://en.bitcoinwiki.org/Bitcoin_address

Bitcoin Adresi
Bitcoin Adresi

Bitcoin Adresi Elde Edilmesi

Harf ve rakamlardan oluşan adresleri ezberlemek veya yazmak zor olduğundan, pratikte Şekil de görüldüğü gibi iki boyutlu Barkod olarak bilinen QR kodları kullanılabilmektedir.

Şekil : Bir Bitcoin QR Kodu

1L5wSMgerhHg8GZGcsNmAx5EXMRXSKR3He

Bitcoin Adresi
Bitcoin qr kod

Bitcoinle para transferi yapabilmek için bir bitcoin adresimiz olması gerekiyor. Bu bitcoin adresini üretmek için cüzdanımız öncelikle gizli anahtar üretir. Bu gizli anahtar her şey olabilir, fakat rastgele olması tahmin edilememesi açısından önemlidir.

Cüzdan bu gizli anahtarı kullanarak önce açık anahtarı ardından da açık anahtarı kullanarak bitcoin adresimizi üretir. Gizli anahtardan açık anahtar üretme işlemi Eliptik Eğri Kriptografisi (Elliptic Curve Cryptography) kullanılarak yapılırken, açık anahtardan bitcoin adresi üretme işlemi sadece basit bir sıkıştırma operasyonudur.

Açık/gizli anahtarlar cüzdanla ilgili değil her bir işlemle ilgilidir. Cüzdan sadece bütün gizli anahtarları bir dosyada depolar. Her bir gizli anahtar, o anahtardan üretilen açık anahtara gönderilen parayı harcayabilmeye izin verir. Kullanıcı isterse her bir transfer için yeni bir açık/gizli anahtar çifti üretebilir.

Anahtar çifti üretmek için online olmasına dahi gerek yoktur. Bu sekilde hesapta ne kadar para oldugunu diğer kullanıcılardan gizleyebilir. Sadece bir açık anahtarı bilen birisi sadece o anahtara ait hesabın bakiyesini takip edebilir ve görebilir. Her ne kadar tavsiye edilse de, böyle bir zorunluluk yoktur ve birçoğumuz aslında yapmıyoruz. Tek istisnasi kağıt cüzdanlar, her bir işlem için gizli anahtarı tekrardan yazdırmamiz gerekeceğinden, tek bir açık/gizli anahtar cifti kullanmamız gerekebilir.

Bitcoin Adresi ne işe yarar