bugün
gündem
cengizx
toplam entry: 27
FED ve bazı önde gelen ekonomistlere göre önceki yılın aralık ayında piyasaya sürülen Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, kripto para piyasasında tarihin en büyük düzeltme hareketlerinden birinin yaşanmasına ve akabinde piyasanın çöküşe geçmesine neden oldu.
Japon ekonomist Yukio Noguchi, geçtiğimiz yılın Aralık ayında CBOE ve CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmasının, piyasanın bir anda güçlü bir ayı sezonu etkisi altına girmesine yol açtığını belirtti.

Kripto para piyasasının geçtiğimiz yılın son çeyreğinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasanın toplam değeri 900 milyar dolara yükseldi. Bitcoin 20.000 dolar seviyesinde fiyatlanırken Ethereum ise 1.400 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak ocak ayının ikinci yarısıyla birlikte kripto para piyasasında günümüze kadar etkisi devam edecek düzeltme hareketi başladı. Kripto para piyasası yaklaşık yedi aylık bu süreçte %70’lik bir değer kaybı yaşadı.

Bitmex CEO’su Arthur Heyes, kripto para piyasasının henüz emekleme döneminde olduğunu ifade ediyor. Heyes, yılda %300’ün üzerinde artış yaşayan kripto para piyasasında %70’lik bir düzeltme dalgasının normal karşılanması gerektiğini belirtti.

Noguchi ise Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri nedeniyle kripto para piyasasının bir daha hızlı bir yükseliş yaşayamayacağını iddia ediyor. Birçok kripto para uzmanı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin başlamasına yönelik farklı fikirler sundu. Bazı uzmanlar Noguchi’nin aksine Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin yüzlerce milyar dolarlık kripto para piyasasını etkisi altına alamayacağını düşünüyor.

Bir yatırımcı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, kripto para piyasasında yaşanan her ciddi yükseliş %70 ile %80’lik bir düzeltme dalgasını da beraberinde getirdi. Şu an kripto para piyasasının içinde bulunduğu düzeltme dalgası geçmişte yaşananlardan pek farklı değil. Olaylar değişir, isimler değişir fakat adı her zaman aynı kalır.

FED, kripto para piyasasındaki bu düşüş dalgasının normal karşılanması gerektiğini belirtti:

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleriyle birlikte kripto para piyasasındaki hızlı bir yükselişin ardından gelen düşüş dalgası aslında tesadüf değil. Aslında bu düşüş dalgası Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinin ardından kripto para piyasasındaki alım satım faaliyetleriyle doğru orantılı.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinin kripto para piyasasını manipüle ettiği yönünde herhangi bir kanıt yok. Fakat bazı çevrelerce Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinin kripto para piyasasındaki düşüş trendini tetiklediği düşünülüyor.

Kaynak: CCN.com
04.07.2018 14:38
CoinTürk ›
Ekonomi ›
5 Ülke Kriptolarla İlgili Suçlara Karşı Güçlerini Birleştirdi 5 Ülke Kriptolarla İlgili Suçlara Karşı Güçlerini Birleştirdi
3 Temmuz 2018

Kartal Parıltı

ABD İç Gelir Dairesi (IRS) 5 ayrı ülke ile birlikte ve vergi toplayıcı kurumların yardımıyla kripto ile ilgili yasa dışı faaliyetlerin durdurulması için bir görev gücü oluşturdu.
Oluşturulan güç birliğine “Küresel Vergi Yaptırımının Müşterek Yöneticileri”, kısaca “J5” adı verildi. J5’te ABD’nin yanı sıra Avustralya, Kanada, Hollanda ve İngiltere bulunuyor.

J5’e bağlı çalışma gruplarının görevi yasa dışı faaliyetlerin araştırılması sırasında bilgi paylaşımını sağlamak olarak belirlendi. Bu sayede kripto paralar ve siber suçların vergilere karşı yarattığı tehdidin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda ülkeler arasındaki vergi usulsüzlükleri ve para aklama faaliyetleri de mercek altına alınacak.

IRS’in yaptığı açıklamaya göre uluslararası görev gücünün kurulması Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü OECD’nin çağrısından sonra gerçekleşti. OECD bütün ülkelerden vergi suçlarına karşı önlem alınması konusunda yardım istemişti.

IRS Suç Araştırmaları başkanı Don Fort, yeni kurulan J5’te IRS’i temsil edecek. Fort Forbes’e yaptığı açıklamada çok uluslu bir kurum tarafından küresel suç örgütlerine yapılan baskının, tek bir ülkenin yapabileceğinden çok daha etkili olabileceğini ifade etti.

Şubat ayında IRS vergi kaçakçılığını önlemek adına 10 kişiden oluşan bir ekip kurmuştu. Ek olarak IRS, ABD Adalet Bakanlığı ve FBI ile birlikte kripto suç davalarında yer aldı. Bu davalardan birinde Backpage.com’a suçlama yapıldı ve dava sonucunda listeleme sitesi yarım milyon dolar kripto para yoluyla kara para aklamaktan suçlu bulundu. IRS kripto paraları kontrol altına almak adına çalışmalarını 2017’den bu yana sürdürüyor, bundan dolayı zincir analizi yapabilen yazılımlardan faydalanılıyor.

Kaynak: Cointelegraph
03.07.2018 17:27
Ripple altyapısını kullanan şirketler, düşük masraflı satış ve şirket ödemesi gibi projeler geliştirebilir. Şu ana kadar birçok banka hem uluslar arası ödemeleri kolaylaştırmak hem de bu yönde projeler geliştirmek için ripple’ı entegre etti. Öyle ki, dünyanın en büyük 50 bankasından 15’i ripple’ı kullanıyor. Akbank da ripple’ın yeni anlaştığı bankalardan biri olarak listeleniyor ve blockchain alanında atılım yapan ilk Türk bankası olma özelliğini taşıyor.

Ripple’ı diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliklerden biri madenciliğin olmaması. Esasen bir şirket olarak faaliyet gösteren ripple ağı, geliştiricilerin blockchain üzerinden ürettiği belirli sayıda (100,000,000,000) XRP token’i ile çalışıyor. İşlemlerden kesilen XRP miktarı sistemden siliniyor. Yani bir nevi işlem yapıldıkça dolaşımdaki token sayısı azalıyor. Ripple bunun yanı sıra şirket kimliği sebebiyle kripto paraların en önemli noktalarından biri olan merkezsiz olma ilkesini tam olarak benimsemiyor.
03.07.2018 17:27
Ripple ağı üzerinden yapılan transferleri bankalar ile parayı gönderen/alan kişiler an be an takip edebiliyor. Kısa sürede biten işlem sonucu aktarılan fonlar önce deftere daha sonra tarafların hesabına işleniyor. Fonların hareketinin izlenebilmesi her iki taraf için de işlemi kesinleştirip güvence altına alıyor.
Kripto Terimler Sözlüğü
CryptoGAG ekibi olarak, kripto paralar ile ilgilenen yatırımcıların edindikleri bilgileri daha anlaşılabilir kılmak adına kripto terimler sözlüğü hazırladık. Düşünce ve önerilerinizi iletişim formu aracılıyla bize iletebilirsiniz.
Adress: Kripto para göndermek veya almak için kullanılan alfa numerik karakterlerden oluşan diziye verilen isimdir.

Akümülasyon: Fiyatın belli bir süre boyunca yatay seyretmesi, konsolidasyon.

Altcoin: Bitcoin’e alternatif olarak çıkmış kripto para birimlerinin tümüne verilen isimdir.

Arbitraj: Farklı borsalardaki kripto paralar arasında oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacıyla alım satım işlemi yapmaktır.

ASIC: Sadece madencilik yapmak için üretilmiş elektronik çiptir. Madencilik için kullanılan işlemcilere nazaran daha hızlı ve ucuzdur.

ASIC Miner: Madencilikte kullanılan işlemci veya ekran kartı gibi donanımların aksine sadece kripto para madenciliği için üretilmiş, ASIC çip kullanan düşük elektrik tüketimli ve hızlı üretim gücüne sahip cihazdır.

ATH (All time high): Bir kripto para fiyatının ulaştığı en tepe nokta, kendi rekoru.

Bear, Bearish: Düşüşe meyilli fiyattır.

Bitcoin: Merkeziyetsiz ve açık kaynaklı ilk kripto para birimidir. Kısaltması BTC ve Sembolü ฿’dir.. Piyasadaki birçok kripto para BTC paritesine bağlı olarak işlem görür.


Bitcoin Nedir?
Block: Blokzincirindeki işlem ve onay verilerini taşıyan veri paketlerine Blok adı verilir. Günümüzde Bitcoin zinciri dışında farklı blokzincirleri de kullanılmaya başlanmıştır.

Blockchain: Blokzinciri. İlgili kripto paranın tüm işlemlerinin tutulduğu bir nevi muhasebe defteri.


Blockchain Nedir?
Block Explorer: Blokzinciri üstünde gerçekleşen tüm işlemlerin izlenebilmesini sağlayan web sitelerine verilen isimdir. Örneğin blockchain.info adresi üstünden BTC işlemleri takip edilebilir.

Block Reward: Bir bloğun çözülmesiyle birlikte madencilere verilen ödüldür. Blok ödülü, kripto para birimine göre değişebilir. BTC için her 210.000 blok çıkarıldığında zorluk seviyesi artmakta ve blok ödülü yarıya düşmektedir. Şu an her blok için 12.5 BTC ödül verilmektedir.

Breakout: Formasyon içinde sıkışan fiyatın sert şekilde kırılması.


Alçalan takoz formasyonunu ile oluşan kırılım (Breakout).
BTFD (Buy the F*cking Dip): Bir panik sebebiyle fiyatı düşen bir koini dip noktasından alarak kazanç sağlamak.

Bullish, Bull: Artışa meyilli fiyattır.

Cloud Mining: Sunucu barındırma, elektrik masrafı gibi kalemlerle ilgilenmeden bu işi sizin için yapan şirketlerden işlemci gücü satın alınarak yapılan madencilik türüne verilen isimdir. Günümüzde eski popülerliğini yitirmiştir.

Cold Wallet: İnternete bağlanmadan, kripto paraları çevrimdışı saklamak için kullanılan elektronik cüzdanlardır.

Confirmation: İşlemlerin madenciler tarafından onaylanarak blokzincirine başarılı ve güvenli olarak eklenmesidir. Her kripto para biriminin farklı onay süresi ve farklı sayıda onay ihtiyacı vardır.

CPU: Bilgisayarın işlemcisine verilen isimdir. Bazı kripto paraların madenciliğinde kullanılmaktadır. Zorluk seviyesi arttığı için BTC için artık tercih edilmemektedir.

Cryptocurrency: Kripto para birimi.

Cryptography: Bir bilginin istenmeyen kişiler tarafından erişilmesini engelleyebilmek için kullanılan şifreleme tekniğidir. Kriptografi, kripto para işlemlerinde, gizliliği, güvenliği ve doğruluğu sağlar.

DDoS: Kripto para borsalarının sıklıkla karşılaştığı saldırılardır. Saldırı yapılan sunucunun kaynaklarını tüketerek hizmetin engellenmesi sebep olabilir.

Decentralized: Merkeziyetsiz, kontrolün tek merkezden yönetilmediği bağımsız ve dağıtık anlamına gelen terim.

Deflation: Deflasyon, enflasyonun tersidir. Belli bir zaman boyunca fiyatların sürekli düşüş göstermesi durumudur.

Difficulty: Kripto paraya ait blok şifrelemesinin ne kadar zamanda çözülebileceğini gösteren değerdir. Üretim arttıkça zorluk seviyesi de artar.

Digital Signature: Transfer işlemlerinde public (açık) ve private (gizli) anahtarları kullanarak adres kaynağını doğrulayan dijital imzaya verilen isimdir.

Dip: Bir coinin belli bir zaman aralığındaki en düşük fiyatıdır.

Double Spending: Harcama işlemi sırasında kullanılan kripto paranın iki kez kullanılması durumunda oluşan problemdir. Çok nadir olsa da halen yüzde yüz engellenememiştir.

Dust transaction: Çok küçük miktarlardaki transferlerdir. Bu işlemlerin blokzincirindede yer alması veri boyutunu artırdığı için bir sorun olarak kabul edilmektedir.

DYOR (Do Your Own Research): Kendi araştırmalarınızı yapın anlamına gelir.


DYOR (YTD) paylaşımına bir örnek.
Exchange: Kripto para alım satımı yapılan merkezi borsa platformlarıdır.

Faucet: Reklam ve tanıtım için kullanılan ve karşılığında çok düşük miktarlarda kripto para veren servislerdir.

FOMO (Fear of missing out): Bir kripto para fiyatının yükselirken hissedilen kaçırma korkusudur.


FOMO yaşayan baykuş.
Fork: Blokzinciri kaynak kodunda bir iyileştirme yapılması ve bu geliştirmenin iki farklı koldan devam edilmesinde ortaya çıkan durumdur. Bu çatallanmadan sonra işlemler farklı blokları çıkarmaya başlarlar. Örneğin Bitcoin ve Bitcoin Cash gibi.


Bitcoin hard fork açıklaması.
Formasyon: Fiyat verilerinin belirli şekillere bürünmesi. Flama, bayrak, takoz vb.

FUD (Fear uncertainty and doubt): Marketteki fiyatların düşeceği hissi veya kişinin tedirgin olma durumu.


Full Node: Doğrulama yaparken başka bir düğüme ihtiyaç duymadan işlem yapabilen blokzincirinin tamamının kopyasına sahip düğümdür. Genellikle madencilik yapılabilmesi için ihtiyaç duyulur.

Fundamental Analysis (FA): Piyasa değerinin ne olduğunu anlamak için politik, ekonomik ve sosyal veriler gibi tüm verileri göz önünde bulundurarak araştırma yapmaktır.

Genesis Block: Satoshi Nakamoto tarafından bulunan blokzincirindeki ilk Bitcoinin bloğudur.

GPU: Grafik işleme birimi bir başka deyişle bilgisayarın ekran kartıdır. Bilgisayar işlemcilerinden daha hızlı olduğu için kripto para madenciliğinde yaygın olarak kullanılır.

Halving: Bitcoinin her 210.000 blokta bir (yaklaşık 4 senede bir) blok ödülünün yarıya düşmesi durumudur.

Hash : Bir metni şifreleyerek farklı uzunlukta, farklı bir değer elde etmeyi sağlayan kriptografik yöntemdir.

Hashrate: Madencilik yaparken belli bir süre içinde çözebileceği işlem sayısını ifade etmek için kullanılan orandır.

HODL (Holding On for Dear Life): Bir koinin fiyatı düşerken satmadan beklemek, geleceği düşünerek elinde tutmaktır.


HODL, Ayı marketinde doğru bir strateji değildir.
Hype: Fiyatların haber veya söylentilerle olası fiyatlarının üstüne çıkarılması, şişirilmesi durumudur.

ICO (Initial Coin Offering): Bir şirketin fon oluşturma amacıyla kendi kripto parasını piyasaya sürerek oluşturduğu kitle fonudur. Genellikle, şirket belli bir miktarda kripto parayı piyasaya sürerek, bu tokenler’den elde ettikleri gelir ile projelerini hayata geçirmeye çalışırlar.


Ico Nedir?
IPO (Initial Public Offering): ICO ile çok benzer bir yapıdadır ancak aralarındaki fark IPO süresince piyasaya sürülen hisselerin mülkiyeti her zaman piyasaya süren firmaya aittir.

Inflation: Enflasyon, belli bir zaman boyunca fiyatların sürekli yükseliş göstermesi durumudur.

Input : Bir transferin nereden geldiğini gösteren adrestir.

Liquidity: Ticaret ile ilgili işlemlerdeki satın alma gücü, likidite.

Lightning Network: Aynı adrese gönderilecek ödemelerin tümünü tek bir işlem içinde göndererek hızı artırmayı ve maliyeti düşürmeyi sağlayan ağ sistemidir.


Lightning network nedir?
Market Order: Kripto para ticaretindeki alım veya satım sırasında ileri vadeli emir olmaksızın piyasa fiyatının o anki değeri ile işlem yapan talimattır. Bu emirlerden genellikle daha fazla işlem ücreti kesilir.

mBTC: Bir bitcoinin binde biridir (0.001 BTC).

Microtransaction: Bir hizmet alımı karşılığında çok küçük bir ödeme yapmak işlem ücretleri, komisyon gibi kesintiler gerektirdiğinden kredi kartı gibi mevcut ödeme sistemleri kullanılamamaktadır. Bu tip işlemlerin kripto para ödemeleri ile gerçekleşebilmesine verilen isimdir.

Miner: Kripto para üreten kişi ya da programlara verilen isim, madenci.

Mining: Elektronik donanımları kullanılarak, şifrelenmiş blokların çözülmesi ve kripto para üretilmesi işlemidir.

Mining Rig: Madencilik yapmak için birden fazla ünitenin bir araya getirilmesiyle oluşturulan donanımdır.

Mixing Service: Transferler sırasında gizliliği korumak için işlemleri başka işlemlerle karıştırarak yeni girdi ve çıktılar oluşturan servistir.

Moad: Devasa Düşüş.

Node: Blokzincir ağını oluşturan düğümlere verilen isimdir.

Nonce: Madencilik sırasında hedef hash değerini elde etmek için gereken sayıdır.

Opcode: Bir transfer işleminde, alıcının işlem bloğundaki komutun, gerçekleştirilecek işlemi belirten kısmıdır.

Orphan Block: Blokzincirindeki geçersiz blok parçalarına verilen isimdir.

Output: Bir transferin nereye gideceğini gösteren adrestir.

P2P: Blokzincirin temelini oluşturan, kişiden kişiye transfer protokolü, dağıtık ağ mimarisi.

Paper Wallet: Kripto paraları hiçbir dijital ortama ve bilgisayara bağlı olmadan, güvenli bir şekilde depolamak için kullanılan soğuk cüzdan yöntemidir.

Pool: İşlem zorluğunun artmasından dolayı madencilerin bir araya gelip işlem güçlerini birleştirmesidir. Bulunan bloktaki ödül, işlem gücüne göre havuzdaki ortaklar arasında bölüştürülür.

Pre-mining: Kripto para piyasaya sürülmeden önce kripto para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır.

Private Key: Cüzdanınız üzerindeki kripto parayı kullanabilmek için gereken gizli, size özel sayısal anahtardır. Kesinlikle açık olarak paylaşılmaması gerekir.

Proof of Stake (POS): Blok üretim ve geçerlilik onay mekanizması bloğu üreten makinenin ilgili Blokzincir ağı üzerinde sahip olduğu pay ile ilişkilendirilir. Bu sistemde sistem içerisinde üretilebilecek tüm kripto para miktarı ilk başta üretilir, sistemdeki üyeler yatırımlarına göre paylarına düşen kripto paralarını alırlar, sonradan yeni ekleme yapılmaz. Sistem kapsamındaki pay değeri temel olarak sahip olunan kripto para miktarına göre hesaplanır.

Proof of work (POW): Hesaplama gücünün kazma kapasitesine bağlı olduğu sistemdir. Daha önceden belirli özelliklere sahip bir özeti bulmak için madenciler olabilecek her türlü girdiyi deneme yanılma yöntemiyle kontrol ederler. İstenilen özeti ilk bulan madenci, blokzincirindeki yeni bloğu üretmeye hak kazanarak, işlemi onaylar ve işin karşılığı olarak da ödüllendirilir. Özet fonksiyonun sonucu rastgele olduğu için bütün madencilerin ödül alabilme şansı vardır. Daha hızlı test edenin ödülü kazanma şansı yükselecektir.


“Proof of stake” ve “Proof of work” karşılaştırması.
Public Key: Kripto para almak, göndermek ve saklamak için kullanılan cüzdanların açık adresidir.

Public Key Encryption: Birinin görevi şifrelemek diğerinin ise çözmek olan çift anahtarlı şifreleme sistemidir.

Pump and Dump: Bir grup borsa yatırımcısının aralarında anlaşarak belirli bir zamanda fiyatı aşağı ya da yukarı çekmek üzere piyasayı manipüle etmeleridir.

REKT (Wreck — Wrecked): Batmak, kripto borsada büyük zararlarda olan kişileri ifade etmek için kullanılır.


REKT olan yatırımcılar (temsili).
Resistance: Alıştan satışa dönen direnç noktasıdır.

Satoshi: Bitcoin’in yüz milyonda biridir (0.00000001 BTC). Sats olarakta anılır.

Satoshi Nakamoto: Bitcoin’in yaratıcısı olan kişi veya kişilerce kullanılan takma ad.

Scalp: Düşüşte ani satışla kısa sürede elde edilen kazançtır.

Scamcoin: Dolandırıcılık amacıyla çıkarılmış altcoin’dir. Scamcoinler genellikle sahte veya kopya projelerle, hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle ortaya çıkarlar.

Scrypt: CPU ve GPU ile madencilik yapanlara avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmış SHA-256 çalışma sisteminin alternatif bir kanıtıdır.

SHA-256: Bitcoin işlemlerinde kullanılan bu protokol sayısal imza standardında kullanılmak üzere tasarlanmış bir şifreleme algoritmasıdır. Algoritmaların hızlı çalışması için verinin kendisi değil özeti imzalanır.

Shilling: Bir koinin reklamını yaparak tavsiye vermek.

Signature: Transfer işlemlerinin belirli bir yerden geldiğini kanıtlamak için özel ve açık anahtarın bir arada çıkarılmasıyla oluşturulan dijital özettir.

SPV: Tüm blok zincirini indirmek yerine sadece blok başlıklarını kullanarak basitleştirilmiş ödeme doğrulama özelliğidir.

Stale: Çözümü bulunmuş bir bloğun başka bir madenci tarafından tekrar bulunması durumudur. Stale blok çıkaran madenciler o blok için ödeme alamazlar.

Stop-Loss: Daha büyük düşüşler yaşanabileceğini ön görerek, kaybı durdurmak amaçlı konulan satış emri.

@CoinKalender www.coinolog.com
Support: Satıştan alışa dönen destek noktasıdır.


Destek (support) ve direnç (resistance) alanları.
Taint: Transfer hareketlerinin incelenerek iki adres arasındaki yakınlığın araştırılmasıdır. Genellikle çalıntı hesapların incelenmesinde kullanılan yöntemdir.

Technical Analysis (TA): Fiyat hareketlerindeki eğilime bakarak bir sonraki yönelimin nereye olacağını grafikler ve göstergeler üzerinden tahmin etmeye çalışmaktır.

Terahash (Th/s): Madencilikteki en yüksek üretim gücü değeridir.

Testnet: Yazılım projelerinin test edilmesi amacıyla kurulan blokzincirlerdir. Burada yapılan transferlerin maddi değeri yoktur.

Transaction Fee: Kripto para transferlerinde işlemlerin güvenilir bir şekilde karşı tarafa aktarılmasını sağlayan madenciye ödenen işlem ücretine verilen isimdir.

Token: Belirli bir platformda belirli bir amaç için üretilen ve dağıtılan bir varlığı temsil eden araç veya değerlerdir. Ethereum’un akıllı kontratlarında üretilen projeler örnek olarak verilebilir. ICO’lara yatırım yapanlara karşılık olarak dağıtılır ve sadece üretildikleri yapı üzerinde kullanılabilirler. Bu yönüyle koinlerden ayrılırlar.

To the Moon: Ay’a çıkar anlamındaki tabir. Düşük seviyelerde işlem gören bir kripto paranın yükseleceğine inanılarak söylenen bir slogandır.

uBTC: Bir Bitcoin’in bir milyonda biridir.(0.000001 BTC)

Vanity Address: Özel plakalarda olduğu gibi özel bir metin ile başlayan bitcoin adresidir.

Volatil: Piyasanın aşırı dalgalanmaya müsait olması durumudur. Kripto borsalar volatil borsalardır.

Volatility: Fiyatlarda görülen dalgalanmalardır. Çok hareketli olması yatırım için riskli olduğu anlamına gelir.

Wallet : Kripto paraları kullanmak veya depolamak için kullanılan, gizli anahtarlarınızı saklayan cüzdanlardır. Masaüstü, yazılım, kağıt, donanım veya çevrimiçi (online) cüzdan tipleri vardır.

Whale: Balina, büyük yatırımcı. Elinde yüksek meblağ bulunan kişiler bu avantajlarını marketi en çok kar edebileceği şekilde manipüle etmek için kullanır.

Zerocoin : Kripto para işlemlerini anonim olarak yapmak için oluşturulmuş protokoldür.

% 51 Attack: Blok zincirindeki madencilik veri işleme gücünün yarısından fazlasının tek bir kişi veya grup tarafından yönetilebilmesi durumunda, bu gücü kötü amaçla kullanmasına verilen isimdir.
02.07.2018 22:38
1- Paranızın tamamını tek bir coine yatırmayın. Genelde 4 e bölün. Böylece birinde terste kalsanız bile diğerlerinde ticarete devam edersiniz.
2- %5 , %10 karı kabul edin. İlla büyük rakamların peşinden koşayın.
3- Mesela 0.20 btc niz 0.22 oldu. Ama elinizde hala altcoinler var. İşte o kar ettiğiniz altlara stoploss koyun. Böylece karınızı kaçırmassınız.
4- Ortalık kan gölüne döndüğünde eğer altta değil btc'deyseniz en dipten yakalamak için market hacmini kontrol edin mutlaka. Düşer düşer düşer, sonra 5-10 milyar dolar çıkarsa o seviyelerden altlara geçiş yapabilirsiniz.
5- Ortalık kan gölüne döndiğinde eğer altlarda iseniz mutlaka ve mutlaka kıpırdamayın. Bekleyin. Bütün altlar eski haline döner. Eğer hareket ederseniz balinalara yem olursunuz. Unutmayın balinalar yavaş hareket eder küçük balıklar çok hızlı.
6- Tradingview.com u mutlaka kullanın. Burada altcoin sinyal bulucu var. Bunu kullanın. Grafikleri izleyin. Kendiniz karar verir
7-mesela 0.1 btc ile yatırım yaptınız. Bunu 0.4 btc yaptığınız zaman ana yatırımınızı çekmenizi tavsiye ederim.
8- Sadece al-sat ile ilgilenmeyin. Bu işin ilmini öğrenin. Blockchain i öğrenin. Grafik okumayı öğrenin ve kendinizi geliştirme adına birince takılmanız gereken mekan bu sitedir. bitcointalk.org
02.07.2018 22:33
vpn'siz bir türlü bağlanamadığım internet sitesi
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com