bugün
gündem
cengizx
toplam entry: 27
Bitcoin ile kıyafet, elektronik eşya, yiyecek, el sanatları ürünleri, kitap, hediyelik, eşya, mobilya gibi aklınıza gelebilecek her şeyi satın alabilirsiniz. Ayrıca Bitcoin ile araba, emlak ve değerli metal gibi yatırım araçlarını da satın alabilirsiniz.
Hem evet hem hayır. Bitcoin madenciliğinin masaüstü bilgisayarlar ve GPU’lar aracılığıyla kolaylıkla yapılabildiği günler maalesef çok uzakta kaldı. Bunun yanında uygulamaya özel entegre devrelerin yani ASIC’lerin ve Bitcoin madenciliği için özel tasarlanmış çiplerin piyasaya sürülmesiyle ağın toplam işlemci gücü arttı.

Bireysel madencilerin ise hala kendi ASIC tabanlı cihazlarıyla bir miktar para kazanmaları mümkün. Ancak Bitcoin madenciliğinin yapıldığı ASIC cihazlar çalışırken çok ısınırlar ve yüksek miktarda enerji tüketirler. Yani kazancınızın yanında elektrik ve soğutma masraflarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca artık madencilik, yüzlerce makineyle ve enerjinin çok ucuz olduğu ülkelerde (İzlanda vs.) yapılmaya başlandı.

Ama Bitcoin fiyatının ileride artacağını düşünüyorsanız ve ucuz elektriğe ulaşımınız varsa ısınma problemini görmezden gelip kendiniz için Bitcoin çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparak hem sistem hakkında çok şey öğrenirsiniz hem de ağın güvenliğinin sağlanması için ileride ihtiyaç duyulacak madencilerden birisi olabilirsiniz. Ayrıca birçok madenci hem Bitcoin’leri ağa kazandırıyor hem ödül olarak kendi kazançlarını arttırıyor hem de eğlencenin tadını çıkarıyor.

Bununla beraber eğer kendi cihazlarınızı yönetmek istemiyorsanız, çeşitli “bulut madenciliği” şirketleriyle de çalışabilirsiniz. Bu şirketler, dünyanın dört bir yanındaki veri merkezlerinde bulunan büyük operasyonlardır. Kullanıcılar mevcut madencilik gücünden bir pay satın alır ve aldıkları pay kadar kar elde ederler.
04.07.2018 14:52
Bitcoin işlemlerinin ağ üzerinde doğrulanması ve korunması için yalnızca madenciler yeterli değildir. Full node’lar (tam düğümler), Bitcoin ağı için ikinci bir güvenlik katmanıdır ve bu düğümler başlangıcından bugüne kadar tüm transfer işlemlerini saklarlar. Full node’lar ayrıca çiftte harcamaları büyük ölçüde önlerler.
04.07.2018 14:49
Yıllar içinde blockchain teknolojisi çok detaylı bir şekilde incelendi ve araştırmalar için milyonlarca dolar harcandı. Blockchain teknolojinin çeşitli durumlarda kullanıma uygun olup olmadığını görmek için birçok test yapıldı.

Blockchain teknolojisi dijital dünyada kimliklendirme ve yetkilendirme gibi konular için yeni araçlar sunuyor ve bu konularda merkezi yöneticilere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bunun sonucunda, yeni dijital ilişkilerin kurulmasını sağlıyor.

Yeni dijital ilişkileri güvence altına aldığı ve düzenlediği için blockchain teknolojisi devrimi, internet işlemlerinin belkemiği olarak gösterilmektedir.


Ama internetteki yeni işlem katmanının belkemiği olarak gösterilmesine rağmen bazen blockchainler, özel şifrelenmiş anahtarlar ve kripto paralar kullanıma uygun değillerdir.

Pek çok grup, insanlara blockchain, ana kopya ve istemci sunucusu veritabanı arasında seçim yaparken yardımcı olmak için akış şemaları oluşturdu.

Verinin Denetlenebilir Bir Geçmişe Sahip Olması
Fiziki mühürler ve özellikler yüzünden bir kağıtı taklit etmek zor olabilir. Bir şeyi taşa kazımak gibi, kağıda yazılmış belgelerin de belli bir kalıcılığı vardır.

Ama eğer verinin düzenli bir akış içinde olduğu, işlemlerin sürekli halde gerçekleştiği bir sistemde kayıt tutmak için kağıt en iyi çare olmayabilir. El ile veri kaydı yapmak insani limitlerle kısıtlanmaktadır.

Bu yüzden eğer veri ve verinin geçmişi, kurulmaya çalışan dijital ilişkilerde önemliyse; pek çok tarafın sisteme yeni girdiler yazmasına ve müşterilerin bu kayıtları kontrol etmesine izin vererek blockchain teknolojisi bu probleme bir çözüm sunmaktadır.

Verilerin Merkezi Bir Otorite Tarafından Kontrolü
Kimliklendirme ve yetkilendirmelerin yönetiminin üçüncü kişilerin elinde olması için bazı sebepler vardır. Bazı zamanlarda, bunları üçüncü kişilerin kontrol etmesi gayet uygundur. Eğer en önemli olan şey verinin gizliliğiyse, ağa hiç bağlanmaya gerek bile kalmadan veriyi güvence altına almanın yolları vardır.

Ama eğer hesapları ve girişleri barındıran mevcut bilgi işlem yapısı dijital kimliklerin korunumu için yeterli değilse, burada devreye blockchain teknolojisi girebilir.

Satoshi Nakomoto’nun “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” adlı yazısında yazdığı gibi: “Tüccarların, gerekenden fazla bilgi almaya çalışan müşteriler konusunda dikkatli olmaları gerekir. Dolandırıcılık yaşanması kaçınılmazdır.”

Özel anahtar şifrelemesi, dijital ilişkiler kurmak için kullanılan merkezi sistem ve detaylı hesaplar gerektirmeden işlemlere izin vermektedir. Eğer bu veri tabanı, küçük çaplı işlemleri gerçekleştirmek için milyonlarca dolar sermayeye ihtiyaç duyuyorsa; çözüm blockchain teknolojisi olabilir.

En Önemli Şey İşlemin Hızı Mıdır?
Eğer yüksek performanslı, milisaniyelik işlemler aranıyorsa geleneksel merkezi sistemler kullanmak daha iyidir. Veri tabanı olarak blockchain kullanmak yavaştır ve veriyi depolamanın ve zincirdeki her bloğu kazmanın bir maliyeti vardır. Geleneksel istemci sunucu veri tabanına dayalı merkezi veri sistemleri kullanmak şuan için daha hızlı ve daha ucuzdur.

Kısaca, hala daha blockchain teknolojisinin potansiyelini tam olarak bilmiyor olsak da şuana kadar blockchainin kullanım amacı tamamen kayıt sistemlerinin bir parçası olarak dijital ilişkileri yönetmek ve koruma altına almak olmuştur.
04.07.2018 14:47
Ethereum’u anlamadan önce, internetin çalışma mantığını anlıyor olmanız gerekiyor.

Günümüzde kişisel verilerimiz, şifrelerimiz ve mali bilgilerimizin çoğu Amazon, Facebook veya Google gibi şirketlerin bulut sunucularında, bilgisayarlarında depolanmaktadır. Şuan okuduğunuz bu yazı da bir sunucu üzerinde kayıtlıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz şirketler bu verileri depolamak ve güvence altına almak için uzmanlardan oluşan görevleri görevlendirdiği için bu durum epey kolaylılık sağlamaktadır.

Ancak bu kolaylıkların yanında aynı zamanda güvenlik açıkları da vardır. Şimdiye kadar çoktan öğrendik ki bir hacker veya bir hükümet, üçüncü tarafları etki altına alarak veya tarafa saldırarak dosyalarınıza sizin bilginiz olmadan erişim sağlayıp, önemli bilgilerinizi çalabilir, dosyalarınıza sızabilir veya değiştirebilir.


Apache Web Server’ın kurucusu Brian Behlendorf, belki de biraz aşırıya kaçarak, bu merkezleştirilmiş tasarımı “internetin “ilk günahı” olarak adlandırmıştır. Behlendorf gibi düşünen bazıları internetin merkezi olmamak için yaratıldığını öne sürmüşlerdir.

Blockchain gibi teknolojiler, bu amaca hizmet etmektedir.

Ethereum da bu teknolojilere yeni katılanlardan biridir.

Bitcoin’in amacı PayPal’ı ve internet bankacılığını ortadan kaldırmakken; Ethereum’un amacı Blockchain teknolojisi kullanarak veriyi işlem ipoteklerini depolayan ve karmaşık mali araçların izini süren üçüncü parti sistemleri ortadan kaldırmaktır.

“Dünya Bilgisayarı”
Kısaca Ethereum, mevcut istemci sunucu modelini merkezsizleştirerek, bazılarına göre demokratikleştirerek, bir “Dünya Bilgisayarı” olmak istemektedir.

Ethereum’da, sunucular ve bulutların yerini dünya çapındaki gönüllüler tarafından yürütülen binlerce ‘düğüm’ almaktadır.

Hayal edilen şey, Ethereum’un bu işlevselliği dünyanın her yerindeki insanlara ulaştırmasıdır.

Uygulama mağazasında dolaşırken gördüğünüz küçük sembolleri ele alalım. Bankacılık, mesajlaşma ile ilgili piyasada yüzlerce uygulama vardır. Bu uygulamaların hepsi, sizin kredi kartı bilgilerinizi, işlem geçmişinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi genellikle üçüncü taraflarca yönetilen sunucularda depolaması için bir şirkete güvenmektedir.

Sizin hangi uygulamaları seçeceğiniz de üçüncü partiler tarafından kontrol edilmektedir çünkü Apple ve Google, belli başlı uygulamaları öne çıkarmaktadır.

Bunlara Evernote veya Google Docs gibi çevrimiçi dosya hizmetleri örnek verilebilir.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse Ethereum, bu gibi hizmetlerdeki verilerin kontrolünü sahiplerine geri verecektir.

Ana fikir şudur: Tek bir şirket vb. varoluş, sizin dosyalarınızın kontrolünü ele geçiremeyecek veya kafasına göre uygulamayı yasaklayıp bir süreliğine dosyalarınıza ulaşamamanıza neden olamayacak. Yani sadece kullanıcılar değişiklik yapabilecek, farklı bir varoluşlar değil.

Teorik olarak, insanların bilgilerini kontrol edebiliyor olmasını günümüz dijital çağında alışmış olduğumuz ulaşımı kolay bilgilerle birleştiriyor. Dosyada ne zaman bir değişiklik yapsanız, ne zaman bir not ekleyip çıkarsanız, ağ üzerindeki her ‘düğüm’ sizinle birlikte bu değişiklikleri yapacak.

Belirtmekte fayda var ki bu fikre şüpheli yaklaşanlar da bulunmaktadır.

Uygulamalar fikir olarak mümkün gözükse de, hangi blockchain uygulamalarının kullanışlı, güvenli, ölçeklenebilir olacağı ve bu uygulamaların bugün kullandığımız uygulamalar kadar elverişli olup olmayacağı belli değildir.
04.07.2018 14:45
ABD’deki İç Gelir Servisi (IRS), ABD dışında dört farklı ülkeden de katılım olan yeni bir vergi otoritesi oluşturdu. Oluşturulan bu yeni organizasyonun amacı kripto paralar üzerinden işlenen suçların uluslararası takibini yapmak.

Küresel Vergi Yaptırım Otoriteleri ya da kıasaca J5 olarak adlandırılan bu yeni organizasyon toplamda beş farklı ülkenin vergi otoritesi tarafından kuruldu: ABD, Avustralya, Kanada, Hollanda ve İngiltere.


J5 bünyesindeki bu kuruluşlar “kripto para ve siber suç gibi şeylerin vergi otoriteleri için oluşturdukları risklerle” mücadele etmenin yanında, çeşitli illegal davaların soruşturmalarıyla ilgileniyor olacak. J5 bunların da haricinde uluslararası vergi suçlarını ve para aklama vakalarını da tespit ve takip ediyor olacak.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bundan bir süre önce vergi suçlarına karşı verilen mücadelelerin gelişmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. IRS tarafından yapılan açıklamaya göre de ABD, Avustralya, Kanada, Hollanda ve İngiltere gibi ülkeler OECD’nin bu çağrısı üzerine J5 gibi bir organizasyon oluşturma kararı aldı.

J5’e bağlı olan ve IRS ile ortaklaşa çalışacak olan İç Gelir Servisi- Cezai Soruşturmalar’ın (IRS-CI) başında olan Don Fort, konu hakkında Forbes’a yaptığı açıklamalarda J5 gibi bir kuruluşun çeşitli avantajları olduğunu vurguladı. Fort’a göre ABD’nin veya bu organizasyona üye olan herhangi bir ülkenin tek başına yapamayacağı şeyler, bu organizasyon sayesinde ortaklaşa biçimde yapılabilir.

IRS-CL bu yılın başlarında vergi ödemelerinden kaçmak için kripto para kullanan kişileri araştırmak adına 10 kişilik bir ekip oluşturmuştu.

IRS kripto paraların birer mülk oldukları yönünde bir karar almış, bu tarz varlıkların federal mülk yasalarına tabii tutulmaları gerektiğini yönünde açıklamalar yapmıştı.

IRS anonim olarak gerçekleşen kripto para işlemlerinin takibini yapmak için bir süredir Chainalysis gibi üçüncü partiler tarafından sunulan hizmetlerden faydalanmaya çalışıyor.

Kaynak: Coin Telegraph
04.07.2018 14:44
Apple kurucularından ve Bitcoin’in en büyük destekçilerinden biri Steve Wozniak, Blockchain’in dotcom balonuyla benzerlik gösterdiğini ifade etti.
Dünyadaki en büyük şirketlerden birini kuran Wozniak, internetin gelişimiyle Blockchain sektörü gelişiminin arasında benzerlikler olduğunu ve beklentilerin aynı yönde olgunlaştığını öne sürdü. NEX teknoloji konferansından konuşan Wozniak “Dotcom büyük bir balondu, Blockchain hakkında da aynısını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Wozniak yakın zamanda katıldığı bir konferansta Bitcoin’in dünyanın küresel para birimi galine gelmesini umut ettiğini belirtti. Ancak Blockchain’in sektörler arasında kullanılmasının ve sosyal medya ya da uygulama tabanı olarak yaygınlaşmasının yakın zamanda olmayacağını ifade etti. Wozniak’a göre birçok Blockchain startup’ı çok fazla şey vaad ediyor ve bunların çok azını gerçekleştirebilecek.

İnternet adına yapılmış şeylere bakarsanız biraz zaman aldığını görebilirsiniz, bir günde hiçbir şey değişmez. Şu anda Blockchain’in kullanımına yönelik güzel fikirler var ancak Blockchain uzun süreli tutarlılığı sağlayacak hale henüz gelemedi, hazır olmadığı için yanıp kül olabilir.

Wozniak Bitcoin hakkında şunları söyledi:

Bitcoin matematiksel olarak tanımlanmıştır. Belirli nicelikte Bitcoin var ve bir dağıtılma sistemi bulunuyor. Dağıtık bir yapıya sahip, herhangi bir şirket tarafından yönetilmiyor. Bitcoin büyüdükçe büyüyor ve yaşamını sürdürüyor… Bana kalırsa Bitcoin doğal bir şey ve doğal olan şeyler insan yapımı olanlardan daha önemlidir.

Wozniak daha önce Ethereum’dan övgü dolu sözlerle bahsetmişti. Ethereum’un Apple’ın ilk kurulduğu zamanlara çok benzediğini ve sıradaki Apple’ın Ethereum olabileceğini savunmuştu. Hem Ethereum hem de Bitcoin satın aldığını ifade eden Wozniak, fiyatlar düşmeye başlayınca elindeki tüm coin’leri sattığını çünkü çok fazla fiyat odaklı düşünmeye başladığını belirtti. Wozniak coin’lerini panikle satmış olsa da Bitcoin’i desteklemeye devam ettiğini dile getirdi.

Kaynak: CCN.com
04.07.2018 14:43
Apple kurucularından ve Bitcoin’in en büyük destekçilerinden biri Steve Wozniak, Blockchain’in dotcom balonuyla benzerlik gösterdiğini ifade etti.
Dünyadaki en büyük şirketlerden birini kuran Wozniak, internetin gelişimiyle Blockchain sektörü gelişiminin arasında benzerlikler olduğunu ve beklentilerin aynı yönde olgunlaştığını öne sürdü. NEX teknoloji konferansından konuşan Wozniak “Dotcom büyük bir balondu, Blockchain hakkında da aynısını düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Wozniak yakın zamanda katıldığı bir konferansta Bitcoin’in dünyanın küresel para birimi galine gelmesini umut ettiğini belirtti. Ancak Blockchain’in sektörler arasında kullanılmasının ve sosyal medya ya da uygulama tabanı olarak yaygınlaşmasının yakın zamanda olmayacağını ifade etti. Wozniak’a göre birçok Blockchain startup’ı çok fazla şey vaad ediyor ve bunların çok azını gerçekleştirebilecek.

İnternet adına yapılmış şeylere bakarsanız biraz zaman aldığını görebilirsiniz, bir günde hiçbir şey değişmez. Şu anda Blockchain’in kullanımına yönelik güzel fikirler var ancak Blockchain uzun süreli tutarlılığı sağlayacak hale henüz gelemedi, hazır olmadığı için yanıp kül olabilir.

Wozniak Bitcoin hakkında şunları söyledi:

Bitcoin matematiksel olarak tanımlanmıştır. Belirli nicelikte Bitcoin var ve bir dağıtılma sistemi bulunuyor. Dağıtık bir yapıya sahip, herhangi bir şirket tarafından yönetilmiyor. Bitcoin büyüdükçe büyüyor ve yaşamını sürdürüyor… Bana kalırsa Bitcoin doğal bir şey ve doğal olan şeyler insan yapımı olanlardan daha önemlidir.

Wozniak daha önce Ethereum’dan övgü dolu sözlerle bahsetmişti. Ethereum’un Apple’ın ilk kurulduğu zamanlara çok benzediğini ve sıradaki Apple’ın Ethereum olabileceğini savunmuştu. Hem Ethereum hem de Bitcoin satın aldığını ifade eden Wozniak, fiyatlar düşmeye başlayınca elindeki tüm coin’leri sattığını çünkü çok fazla fiyat odaklı düşünmeye başladığını belirtti. Wozniak coin’lerini panikle satmış olsa da Bitcoin’i desteklemeye devam ettiğini dile getirdi.

Kaynak: CCN.com
04.07.2018 14:43
Yatırım ve finans rüzgarının hangi yöne estiğini tespit etmek için bir şehir planlayıcısı İngiltere’de anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre 1980-2000 arası doğan neslin %27’si Bitcoin’in emlak yatırımından daha iyi yatırım olduğunu düşünüyor.
Şehir planlayıcısı Y kuşağının Bitcoin ve kripto paralara verdiği öneme dikkat çekiyor. Bu kuşağın kripto paraları daha iyi anlaması, kripto paraların emlak sektöründen daha fazla potansiyeli olduğunu düşünmelerine yol açıyor. Ayrıca kripto para alanında başarılı olanların emlak alanında başarılı olanlardan daha fazla takdir edilebileceği düşünülüyor. Araştırma içeriğinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Y kuşağı için Bitcoin fiyatının aniden yükselmesi ve ardından aynı hızla düzeltme yapması emlak fiyatlarının sabit artışına kıyasla daha ilgi çekici.

Diğer sektörler de tetikte

Daha önce yayımlanan başka araştırma sonuçlarında da BTC’nin yüksek oranda tercih edildiği olmuştu. BTC yatırımı diğer varlıklarla ve yatırım yöntemleriyle kıyaslandı.

Geçtiğimiz sene kasım ayında, bir yatırım firması Blockchain Capital’in ABD’de yaptığı araştırmayla 18 ve 34 yaş aralığındaki insanların hükümetin elinde bulunan hisse senetleri ya da menkul kıymetlerin yerine Bitcoin’i tercih ettiği sonucuna varılmıştı. Bir araştırma firması tarafından yürütülen araştırmada katılımcıların yaklaşık %27’sinin 1.000 dolar değerinde menkul kıymet yerine, Bitcoin sahibi olmak istediği ortaya çıktı. Sadece erkek yatırımcıların sonuçları ise %38 oranında. Ancak söz konusu altın olduğunda Bitcoin sadece %19 tercih ediliyor.

Y kuşağının kripto bilgisi daha fazla

Birçok araştırmaya göre erkek yatırımcı sayısı kadın yatırımcı sayısından fazla. Diğer yandan kripto para farkındalık oranı yaşa göre değişkenlik gösteriyor. Y kuşağının %42’sinin Bitcoin’den haberdar, ancak 65 yaş üstü bireylerde bu oran sadece %15.

Gençlerin kriptoları benimsediği, öğrenci burslarına dair yapılan bir araştırmayla bir kere daha kanıtlandı. Araştırmaya göre üniversite öğrencilerinin %21,2’si aldığı burslarla kripto para yatırımı yapıyor.

Kaynak: CCN.com
Tether USDT’ye dair tartışmalar halen devam ediyor. Tether’ın ne kadar gerçeği yansıttığı konusunda birçok araştırma yapıldı. Kripto para borsası Kraken’da yapılan yeni araştırmada Tether’ın piyasayı manipüle etmek için kullanılıp kullanılmadığı tespit edilmeye çalışıldı.
Bloomberg ekibi ünlü poker oyuncusu ve aktif bir kripto yatırımcısı Andrew Rennhack’in Tether hakkında şüphelerini paylaştığı bir yazısından sonra Kraken’ı araştırmalara başladı. Rennhack Kraken borsasındaki USDT emir tablosu inceledi ve USDT’lerin standart piyasa hareketlerine ya da diğer kripto paralara kıyasla mantıksız hareket ettiğini öne sürdü.

Rennhack’in ardından Bloomberg ekibi de kendi araştırmasını yapmaya karar verdi ve birkaç uzman ile birlikte araştırmayı yürüttü.

Bloomberg ekibinin vardığı sonuç

Bloomberg ekibi Rennhack’ten daha titiz bir metotla verileri inceledi ve ekip Rennhack’in görüşüne katıldı:

1 Mayıs ve 22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen 56 binden fazla işlemin kaydı New York Üniversitesi profesörü Rosa Abrantes-Metz ve eski ABD Merkez Bankası denetleyicisi Mark Williams ile paylaşıldı. İki uzman da herhangi bir piyasanın Kraken’daki gibi hareket ettiğine rastlamadıklarını ve büyük tether emirlerinin fiyatı etkilemediği ifade etti.

Araştırma sonucunda emir defterinde alışılmamış durumlara rastlandı: Aniden beliren olağan dışı hacim değişimleri, fiyatın büyük alım ve satım emirlerinden etkilenmemesi, aksine küçük hacimli emirlerin daha güçlü etkilerinin görülmesi. Bunların yanı sıra ortalama bir kişinin genellikle yapmadığı sayıda 5 haneli alım emirleri tespit edildi.

Araştırmacılara göre buna benzer durumlar dürüst olmayan uygulamalar arasında sayılan “hayali işlemler” olarak adlandırılıyor. Geleneksel piyasalarda suç sayılan hayali işlemler henüz kripto piyasasında düzenlenmedi.

Tether skandallara alışkın

Bloomberg’in araştırma sonuçları Tether’ın karıştığı ilk skandal sayılmaz. Daha önce Texas Üniversitesi profesörü John Griffin tarafından yapılan bir araştırmada Bitfinex’in Tether kullanarak piyasa manipülasyonu yapıyor olabileceği öne sürülmüştü.

Bitfinex ve Tether yöneticisi JL van der Velde iddiaları yalanladı. Velde Bitfinex’in fiyat manipülasyonu yapmak için tether basmadığını ifade etti. Daha önce Bitfinex yöneticileri Tether’ı temize çıkarmak adına bir denetleme firmasına inceleme yaptırdı ve konuya dair bir rapor yayımladı.

Kaynak: Ethereumworldnews
sol tarafta yer alan gündem sekmesinde son 24 saat içerisinde en fazla yazılan başlıklar yer alır.

Araç Sağlayıcı: Investing.com