bugün
gündem
cengizx
toplam entry: 27
10.07.2018 22:36
Önde gelen kripto donanım cüzdanı üreticilerinden ve geliştiricilerinden olan Ledger, 2017 yılında 1 milyondan fazla donanım satıp 29 milyon dolarlık bir kâr elde ettiğini açıkladı.

Ledger başkanı Pascal Gauthier, Forbes ile yaptığı bir röportajda işlem yapabilecekleri güvenli platform eksikliğinin kullanıcıları Ledger ve genel olarak donanımsal cüzdanlara yönelttiğini ve buna bağlı olarak kâr oranında da artış yaşandığını ifade etti.

Gauthier şunları ifade etti:


”Blockchain’in kendisi güvenli ancak blockchain üzerinde imza atma işlemi bir kusur. Eğer özel anahtarı kaybederseniz, sizin varlıklarınızı gözeten bir banka veya bunları geri alabileceğiniz herhangi bir yöntem yok.”

Başka Bir Multi Milyon Dolarlık Fonlama Kapıda
2018 yılının başlarında Ledger, milyarder teknoloji yatırımcısı Tim Draper ve firması Draper Venture Network’ün de fonladığı bir girişimde 75 milyon dolar toplamıştı. B serisi fonlamada Ledger, daha önce yaptığı ve 7 milyon yatırımla sonuçlanan A serisi fonlamadan ciddi bir destek sağlamıştı.

Ledger geçen sene ciddi oranda kazanç elde ettikten sonra gözünü bu yıl yapacağı başka bir multi milyon dolarlık fonlamaya çevirdi. Forbes’in aktardıklarına göre, aralarında Samsung, Siemens ve Google‘ın girişim departmanlarının da bulunduğu bir çok büyük firma, Ledger’a yatırım yapma konusundaki ilgilerini açığa vurmuşlar.

Daha önce yapılan B serisi fonlamada Ledger genel olarak Ledger alt yapısını geliştirmeye ve bireysel traderlar ile bireysel yatırımcılara odaklı ürünler üretmeye odaklanmıştı. Gauthier’in söylediğine göre şirket gelecekte, temel olarak Coinbase Custody‘nin piyasaya çıkmasından dolayı kripto para sektörüne girmeleri çok yakın olarak görülen daha büyük ölçekli kurumsal yatırımcılar için ürün üretmeye odaklanacak.

Şu an için, elinde Bitcoin bulunduran büyük çaplı yatırımcıların büyük bir çoğunluğu, fonlarını depolamak için Xapo ve Coinbase gibi hizmetleri kullanıyorlar. Ancak yatırımcıların devasa oranda Bitcoin depolayabilmeleri için öncelikle bu depo hizmetinin yaratıcılarına güvenmeleri gerekiyor.

Uzun vadede Ledger’ın vizyonu, elinde bitcoin, ether ve diğer tokenlardan bulunduran büyük çaplı yatırımcıların, üçüncü bir tarafa güvenmek zorunda olmadan kripto para birimlerini depolayabilecekleri bir eko sistem oluşturmak.

Gauthier müşterilerin Ledger’ın Fransa‘da bulunan ofisinin önünde sadece Ledger Vault satın almak için ”kuyruk oluşturduğunu” vurgulayıp şunları ifade etti:

”Kurumlar için Ledger Nano S çözümüne ihtiyacınız var, ürünler büyük ve küçük yatırımcılara göre farklı farklı üretilmekte.”

Donanım Cüzdanlarına Olan Talep Artış Olumlu Bir Gösterge
2018 yılında kripto para sektörü ciddi 4 hackleme saldırısı yaşamıştı. Bunlar Coincheck, Bithumb, Coinrail ve Japonya ile Güney Kore’deki büyük kripto para borsalarına yapılan saldırılar olarak sıralanabilir.

Coincheck 500 milyon dolarlık bir kayıp yaşarken bunun temel nedeni şirketin NEM bazındaki bütün fonlarını çevrim içi bir cüzdanda depolamasından ortaya çıkmıştı.

Kripto para birimlerinin merkeziyetsiz eşler arası sisteminin temel amacı, ortadan güven unsurunu kaldırıp herhangi bir kişinin herhangi bir kişiye halka açık blockchain ağı aracılığıyla fon yollayabilmesini sağlamak. Ledger Nano S ve Ledger Vault gibi donanım cüzdanlarına olan talebin artması kripto para yatırımcıları ve kullanıcıları arasında güvenlik hakkında artan bir duyarlılık oluştuğunu ortaya koyuyor. Bu da hacklenme olaylarını azalması ve kripto para sektörünün daha az zarar görmesi demek.

Kaynak: CCN
koinbulteni.com
Ledger 2017 Yılında 1 Milyon Kripto Donanım Cüzdanı Sattı – Samsung ve Google Gibi Yatırımcıları Çekti
Ünlü Kripto Para Borsası, Premier Lig Takımına Forma Sponsoru Oldu

Kripto para piyasası büyüdükçe ve geliştikçe, sektörün yaptığı sponsorluk anlaşmalarının boyutu ve itibarı artarken, farklı alanlarda da her geçen gün bir sponsorluk anlaşması görülüyor. Güney Kıbrıs merkezli bir kripto para borsası olan CoinDeal, Premier Lig’e bu sezon yükselen Wolverhampton Wanderers takımına kol sponsoru olurken, firmanın isminin kulübün antrenman eşyalarında ve de stadyumu Molineux’daki reklam alanlarında da yer alacağı belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CoinDeal kurucu ortağı Kajetan Mackowiak, şunları söyledi:

”Spor ile hep içli dışlı olmuşumdur. Biz de şirket olarak, futbol piyasasının markamıza ne denli olumlu bir katkı yapacağının kesinlikle farkındayız. Wolverhampton Wanderers gibi kendini kanıtlamış ve prestijli bir İngiliz takımına sponsorluk yapmak, bizler için çok büyük bir gelişme.”

İki kez İngiltere Lig Kupası zaferi yaşayan ve geçtiğimiz yıl Premier Lig’in bir alt ligi Championship’i birincilikle tamamlayıp bir üst lige çıkan ‘Wolves’ takma adlı Wolverhampton takımı da resmi internet sitesinden sponsorluk anlaşmasını duyururken, konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

”CoinDeal hem cesur hem de ileriye dönük vizyonu olan bir firma ve biz de onların bizim için çok iyi bir stratejik partner olabileceğini düşündük. Bir ortak daha Wolves markasına katkıda bulunacak ve bu gerek bizler, gerekse de taraftarlarımız için çok olumlu bir şey.”

Coin Market Cap verilerine göre CoinDeal borsasının günlük işlem hacmi yaklaşık 1 milyon dolar ve Ethereum %35 ile bu alanda zirvede. Borsada trade edilebilen diğer kripto paralar ise BTC, LTC, BCH, DASH, LTC ve FTO olarak göze çarparken aynı zamanda Euro ve Dolar olarak para çekme hizmeti de bulunuyor.

2018 yılının Mart ayında faaliyete başlayan borsa, yeni kripto paraların eklenmesi konusunda yaptığı oylamalar ile dikkat çekiyor. Borsanın bir üyesi, borsaya bir kripto para eklenmesi talep edip bu konu ile ilgili teklif verebiliyor ve üyeler bunu oyluyor. Eğer kabul görürse, o koin borsaya eklenmiş oluyor.

Son dönemde göğüs sponsorluklarının ardından kol sponsorlukları da Premier Lig takımları arasında büyük bir moda haline geldi. Bilindiği gibi ünlü Premier Lig takımlarından Liverpool Western Union ile Everton ise Angry Birds ile kol sponsorluğu anlaşması imzalamış durumda.

kaynak :koinbulteni.com
İsviçre Menkul Kıymetler Borsası (SIX), daha fazla yatırımcı çekmek adına menkul kıymetler gibi geleneksel finansal araçları token haline getirecek bir blok zincir teknolojisi tabanlı ticaret platformu oluşturmayı planladıklarını söyledi. Yeni dijital servis 2019’un ortasında, kripto para ticaretine yönelik bir plan olmaksızın başlayacak ancak yalnızca temel teknolojileri kullanan bir blok zinciri kullanacak.

İsviçre Menkul Kıymetleri Borsası’nın bu yeni projesi, çeşitli piyasa katılımcılarının ICO lansmanı da dahil olmak üzere platformda kendi iş modellerini geliştirmelerine izin vermeyi amaçlamaktadır.

Hizmet bunların yanında mevcut menkul kıymetlerin ve banka dışı varlıkların daha önce iptal edilemeyen mal varlıklarını tekrar kullanılabilir hale getirecek şekilde düzenlenmesine olanak tanıyacak. Ayrıca ticaret, yerleşim ve saklama alt yapısını da bütünleştirecek.

Planlanan tokenizasyon projesi, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA) ve merkez bankası tarafından yapılan aynı düzenlemeye tabi olacak. Çünkü borsanın sahibi kayıtlı bir finansal piyasa alt yapısı sağlayıcıdır.

İsviçre Menkul Kıymetler Borsası’nda Menkul Kıymetler ve Borsa Müdürü olan Thomas Zeeb konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulundu ve şu sözleri söyledi:

” Dijital alan şu anda bazı önemli zorluklar ile karşı karşıya. Bunların arasında, resmi güvenlik, güvenlik, istikrar, şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlayan bir düzenlemenin yokluğu yer almaktadır. Bunların hepsi güven eksikliğine neden olmaktadır. Varlıkların alım satımındaki zorluk daha azken varlıkların güvenliği dahil olmak üzere gözetim ve varlık hizmetlerindeki zorluk daha fazla. “

Geçtiğimiz yıl Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), para biriktirmek için esnafı rahatlatmak ve rayına oturmak için blok zinciri kullanma planını açıklamıştı. Bir dağıtılmış defter teknolojisi (DTL) olarak geliştirilen blok zinciri teknolojisi, maliyeti azaltabilir ve işlemleri hızlandırabilir. Ayrıca tüm değişiklikleri izlerken kayıt altına alır. Daha da fazlası, güvenlik ve şeffaflık sağlar.
Fibonacci destek ve direnç noktalarının çizimi için küçük bir video

www.youtube.com
Zaten çok sayıda yatırım opsiyonunu denemiş olabilirsiniz: sermaye piyasası, yatırım fonları, devlet yatırımları vb. Peki ya tamamen dijital ortama geçerek Bitcoin’e yatırım yapmak? Bitcoin’e para yatırmak için kredi almaya değer mi? Sanal para birimi son zamanlarda olağanüstü derecede popüler ve ana ödeme sistemi olarak birçok sektörde kullanılıyor. Bu makale, bu konuyla ilgili en çok sorulan soruya cevap vermek için hazırlanmıştır: Bitcoin’e yatırım yapmaya değer mi veya mantıklı mı? Aşağıdaki bilgiler okuduktan sonra tam olarak olmasa da bir nebze olsun bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin (BTC), dünya çapında insanlar ve şirketler tarafından geliştirilen, kripto para olarak da bilinen bir elektronik para birimi türüdür. Kripto para hakkında bilinmesi gereken şey, fiziksel bir formunun bulunmamasıdır. Bitcoin kimse veya başka bir şey (kurum vb) tarafından kontrol edilmiyor; ancak satın alan veya satan kullanıcıların tamamı dışında.

Bitcoin’in Avantajları Neler?
Para kazanmanın bir yolu olabilir – aynı anda para kaybetme şansınızda yüksek, bu yüzden sistemin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.
Sadece Bitcoin’den yararlanarak belirli ürün ve hizmetleri satın alabilirsiniz.
Dünyanın her yerinde geçerli.
Sistem şeffaf ve tarafsızdır, bu yüzden kimse tarafından değiştirilemez.
Ödemeler 7 gün 24 saat yapılabilir, çünkü Bitcoin herhangi bir şekilde bankalarla ilgili değildir.

Para Kaybedebilir miyim?
Cevap evet, Bitcoin’e yatırım yaparken para kaybedebilirsiniz. Kazanma ihtimalinden çok emin olmamanın nedeni budur, özellikle bu amaca yönelik olarak bir kredi alırsanız. Çok kısa bir sürede para kaybedebilirsiniz, zira Bitcoin fiyatının çık sık dalgalandığını unutmayın. Sistem piramidal değildir ve zamana bağlı dalgalanmaları analiz etme yeteneğinize dayanır. Nasıl çalıştığını anlamalı ve en uygun zamanda yatırım yapmalısınız. Bunu yapmazsan, çok miktarda para kaybetme riski yaşarsın. Bu durum özellikle yatırımcılar belirli bir karar vermeye çabaladığında olur.

Bitcoin Fiyatı Aşırı Dalgalı mı (Değişir mi)?
Evet, fiyat dalgalanıyor. Bitcoin’e yatırım yapmak risklidir. Kripto piyasası çok değişkendir. Bir yıl Bitcoin birkaç dolara mal olabilir, sonraki ayda 1000 dolara çıkabilir ve bir süre sonra ilk miktarına düşebilir. Aktif bir yatırımcı iseniz, aylık alımlar ve Bitcoin satışı yaparak büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, bu yatırımlar vergilendirilebilir, tıpkı diğer bütün yatırımlar gibi ve kazançlarınız da bulunduğunuz devlete göre vergilendirilecektir. Kârın nasıl hesaplanacağı gelir tablosuna bağlıdır. Şu an için Türkiye’de Bitcoin ve diğer kripto para birimleri vergilendirilmiyor. Ancak hükümet yetkililerin açıklamalarına göre yakın zamanda yasal zemine oturtmak için çalışmalar yapılacak.
04.07.2018 14:57
Ethereum’un amacı yeni bir tür kullanımı destekleyen merkezi olmayan bir uygulama mağazası ve internet ağı olarak işlev görmektir.

Ethereum’un bir sahibi olmamasına rağmen, onu destekleyen sistem işlevsel olarak özgür değildir. Özgür değildir çünkü bu ağ, bir uygulamayı veya programı sürdürebilmeyi sağlamak için gerekli olan bilişimsel kaynakları karşılayabilmek için ‘Ether’ denilen eşsiz bir kod parçasına ihtiyaç duyar.

Bitcoin gibi Ether de dijital bir taşıyıcı varlıktır. Tıpkı nakit para gibi, bu birimlerin de bir işlemi onaylaması için üçüncü taraflara ihtiyacı yoktur.


Ancak dijital bir birim veya ödeme yöntemi olarak kullanılmaktan ziyade Ether’in amacı ağ üzerindeki merkezi olmayan uygulamalar için bir nevi yakıt sağlamaktır.

Bu anlamda Ether’e bazen “dijital petrol” de denilir. Ethereum’daki işlem ücretleri, işlemin ne kadar yakıt harcayacağına göre hesaplanır.

Her işlemin ücreti, işlemi gerçekleştirmek için gereken hesap gücüne dayanarak hesaplanan, miktarda yakıt gerektirir. Mesela bir işlem ücreti 500 yakıt olabilir ki bu ücret de Ether ile ödenir.

Bir iktisadi sistem olarak Ether’in ekonomisi için koyulmuş kurallar biraz açık uçludur. Bitcoin’in 21 milyonluk bir limiti varken; Ether’in böyle bir limiti yoktur.

Şuan var olan Etherlerden 60 milyonu 2014’teki kitle fonu kampanyasında kullanıcılar tarafından satın alınmıştır.

Bu miktarın 12 milyonu, bu sistemin altındaki teknoloji üzerine çalışan araştırmacılar ve geliştirmecilerden oluşan Ethereum Vakfı’na gitmiştir. Her 15 ila 17 saniyede bir de, ağ üzerindeki işlemleri onaylayan madencilere 5 Ether (ETH) verilmektedir.

Bir yılda en fazla 12 milyon Ether kazılıyor. Neredeyse her 15-17 saniyede bir, ne zaman bir madenci bir blok veya bir işlemler dizini keşfetse, 5 Ether oluşturuluyor.

Yani kimse toplamda ne kadar Ether var bilmiyor ve Ether üretimi hakkında, içinde bulunduğumuz 2017 yılından sonra daha da az bilgimiz olacak çünkü Ethereum yeni bir PoS (proof-of-stake) oy birliği algoritmasına geçiş yapmayı planlıyor.

Bu değişiklik büyük ihtimalle beraberinde Ether kurallarında da değişiklere neden olacak ve belki de madencilik için yapılan destekler azalacak.
04.07.2018 14:56
USDT – Tether
Eğer Poloniex veya Bittrex borsalarını kullanıyorsanız, büyük ihtimalle USDT marketine denk gelmişsinizdir geliyor hatta düzenli olarak kullanıyor bile olabilirsiniz.

Eğer bu borsaları kullanmıyor ve USDT’nin ne olduğunu merak ediyorsanız, USDT, Omni Layer Protokolü aracılığıyla Bitcoin blockchainine damgalanmış bir kripto para varlığıdır. Her bir USDT birimi Tether Limited’ın stoklarında tutulan bir Amerikan Doları ile desteklenir ve Tether Platform aracılığıyla geri alınabilir. USDT transfer edilebilir, depolanabilir, harcanabilir. Tıpkı Bitcoinler veya diğer kripto paralar gibi kullanıcılar Tether’i işlem için kullanabilir ve Omni Layer’ın etkinleştirilmiş olduğu herhangi bir cüzdanda (Ambisafe, HolyTransaction, OmniWallet vb.) depolayabilir.


USDT ve diğer Tether birimlerinin yaratılış amaçları ulusal para birimlerinin aktarımını kolaylaştırmak ve kullanıcılara Bitcoin yerine ve an itibariyle pek güvenilir olmayan cüzdan ve takas denetimlerine bir alternatif sunmaktır. USDT, Proof Of Solvency metodu yerine Proof of Reserves Process isimli bir metot ortaya çıkarmıştır.

Tether Proof of Reserves sisteminde, ağ üzerinde dönüşümde olan USDTler Omnichest.info’da sağlanan araçlar aracılığıyla Bitcoin blockchaininde kontrol edilebilirken bunların yerini tutan toplam Amerikan Doları miktarı da banka bakiyesi ve periyodik denetlemeler yapan profesyonellerce kanıtlanır.

Dönüşümde olan toplam USDT miktarı TUSD olarak gösterilir. Dönüşümdeki toplam USDT miktarı her zaman Tether Limited tarafından tutulan banka hesabındaki Amerikan Doları miktarına denk olmalıdır ki Tether Platform üzerinden Tether alan kullanıcılar, paralarını günlük kullandığımız banknotlar halinde alabilsin.

Banka hesabındaki dolar miktarının dönüşümdeki USDT miktarıyla aynı olduğunu kanıtlamak için Tether Limited şirketi kendi internet sitesinde banka bakiyesini yayınlar. Profesyonel denetçiler düzenli olarak bu bakiyeyi ve finansal durumu onaylar, imzalar ve yayınlar.

Tüm bunlar sonucunda ortaya en eski blockchain olan Bitcoin’i kullanan, aşırı güvenli ve açık bir sistem çıkıyor.
04.07.2018 14:55
SegWit, Segregated Witness’ın kısaltılmış halidir ve Türkçe’ye “ayrılmış tanık” olarak çevirebiliriz. Bitcoin Çekirdeği’nin geliştirici ekibi tarafından ortaya atılmıştır.

Kısmi çatallaşma olarak adlandırabileceğimiz soft fork olayı olan SegWit, tüm kullanıcıların yazılımlarını güncellemesine ihtiyaç duymadan, problem yaratmadan çalışabilecek olan ileriye yönelik bir Bitcoin blockchain’i yükseltmesidir. Bitcoin Çekirdeği’nin 0.13.1 sürümünde yayınlanmıştır.

Segwit’in İşleyişi
Para işlemlerinde, üç ana etmen faktör vardır. Gönderenden, alıcıdan ve imzalardan (genelde “tanıklar” diye adlandırılabilir) oluşan bu üç etmen, işlem genişliğinin büyük bir bölümünü oluşturur. Çoğu kişinin düşündüğünün aksine SegWit, tanıklık verilerini ayrı bir tanıklık bloğuna aktarmaz. Bunun yerine SegWit 1 MB blok boyutu kapasitesini, seri haline getirilmiş tanıklık verilerini tek bir birim ve çekirdek blok verisini dört birim olarak sayarak; 4 milyon birim blok taşıyabilir hale getirir. Bunun anlamı, blok boyutlarının arttırıldığıdır.


SegWit tanığın içindeki her byte’ı 1 MB oluncaya dek 0.25 byte olarak sayar yani bir bloğun maksimum boyutu neredeyse 4 MB’ı bulur. Bu, verinin küçültüldüğü anlamına gelmez. Bu işlemde yapılan şey veriyi 1 MB limitini arttırmaya olanak tanıyacak şekilde saymaktır. Ancak bu işlem sadece tanıklık verilerini etkiler ve tanıklık dışındaki veriler hala daha maksimum kapasite olan 1MB’a kadar 1 byte olarak ya da maksimum blok hacmi olan 4MB birime ulaşıncaya dek 4 birim olarak sayılır.

Bitcoin Çekirdeği: ‘’İşlemler SegWit özelliğiyle yapılmaya başlandığında, bu değişiklik blok başına düşen veri miktarını arttıracaktır (işlemlerin %100’ünün SegWit ile yapılması durumunda blok başına 2 MB veri düşmesi bekleniyor ancak en kötü durumda bu oran blok başına 4 MB’a kadar çıkabilir). Bu haliyle daha çok işlem hacmine imkan sağladığı için, UTXO [Harcanmayan işlem çıktısı] veri tabanını daha hızlı bir şekilde yükseltmesi beklenebilir (işlemlerin %100’ünün SegWit ile yapılması durumunda, bu yükselişin oranı iki katına çıkabilir; en kötü durumdaysa SegWit bir soft fork (kısmi çatallaşma) olduğu için UXTO [Harcanmayan işlem çıktısı] oranı değişmez).
Doğrulanmamış işlem, madencilerin henüz onaylamadığı işlemlerdir. Genellikle bir işlemin onayı 10 dakika içinde gerçekleşir. Ancak Bitcoin’in popülerliğinin artmasıyla oluşan büyük yoğunlukların yaşandığı dönemlerde (yoğun dönemlerde) işlem onay süreleri uzayabilmektedir.
entrylerde "#" kullanarak etiketleme yapabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com