bugün
gündem
bitcoin
toplam entry: 61
02.07.2018 22:31
bitcoin hakkında yararlı yararsız bir ortam. geniş kullanıcı kitlesiyle yeni şeyler öğrenebilir. bitcoin sosyetesiyle iletişim kurabilirsiniz.
Kripto dünyasına yeni giren kişiler için, kullanılan terimler ve kısaltmalar bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu yüzden internette sıklıkla karşılaşılacak olanlarını uzun bir listede tek başlık altında toplamak istedim.

HODL : En bilindik crypto terimlerinden birisi. Esasında Hold kelimesinin bir Reddit kullanıcısı tarafından yanlış yazılmış versiyonudur,ama popüler hale geldiği için bu kullanım devam etmiştir. Satın alınan coinin tutulması, satılmaması anlamına gelir. Hodler ise bekleyen, satmayan kişi oluyor.

FOMO (Fear of Missing Out) : Bir şeyi kaçırma, o trende bende olmalıyım hissinin kişide oluşması. Bir coinin fiyatı yükselmeye başlamıştır ve sizde daha da yükseleceği hissi oluşur bu yüzden sizi o coini fiyatı normalden pahalı da olsa almaya iter.

ROMO (Regret Of Missing Out) : Fırsatın, fırsatların bitip tükendiği hissinin oluşmasıyla gelen, keşke yapsaydım ya da tam tersi yapmasadım dedirterek sizi derin pişmanlığa itmesi. FOMO ve ROMO herkesin sıklıkla yaşadığı duygulardan en meşhur olanları. Unutmayın Crypto dünyasında fırsatlar hiç bir zaman bitmez, biri biter diğeri başlar en kötüsü.

FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) : Korku, Belirsizlik, Şüphe . Eğer piyasada yoğun korku umutsuzluk hakimse bu terim kullanılıyor. Bazen tek bir coin için bilinçli kara propaganda uygulanarak herkesin satış yapması sağlanır sonra düşük fiyattan balinalar tarafından tekrar toplanır.

Altcoins (Alternatif Coins) : Bitcoin dışındaki coinler.

Arbitrage : Borsalar arasında coin fiyatında farklar olmasını fırsat bilerek düşük fiyattan bir borsada alıp yüksekten bir başka borsada satma işlemi.

Proof of Work(POW) : Kısaca iş kanıtı anlamına gelir. Kötü niyetli kişileri sistemden elimine etmeyi amaçlayan bir protokoldür. Esasında cryptolardan önce de kullanılan bir sistem. Spam e-mailleri ve DDOS saldırılarını önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Blockchain zinciri oluşturulurken bir işlem sistem üzerindeki diğer kişiler tarafından da doğrulandığı için örneğin kişi 1 Bitcoin ile iki defa harcama yapamaz. (Double Spending) . Madencilik hesaplamalarını yaparak fazladan yapılan sahte talepleri tespit ederek ağı saldırılardan korumuş olur.

Proof of Stake(POS) : Proof of Stake işlemleri doğrulamak için geliştirilmiş bir algoritmadır ve amaç Proof of Work ile aynıdır. Bu algoritmaya göre coin’ler sistem başlamadan üretilmiştir ve herkes yaptığı yatırıma karşılık düşen coin miktarına göre sisteme dahil olur.
Proof of Work’te kendi gücünüzü artırmak isterseniz donanım yatırımı yaparak madencilik yapmanız gerekir. Daha güçlü ekran kartları daha fazla cihazla sisteme dahil olursunuz. Proof of Stake’de ise gücünüzü artırmak için daha fazla ilgili coine yatırım yapmalı ve coinin kendi cüzdanında tutmalısınız. Her cüzdan sahibi bu sistemde doğrulayıcı görevi görür, tabii tuttuğunuz coin miktarı ne kadar yüksek olursa doğrulayıcı olarak kullanılma olasılığınız da artmış olur bu da size stake (pay-hisse) artı gelir olarak geri döner.

ICO (Initial Coin Offering) : Türkçesi ile Halka Arz anlamına geliyor. Bir girişimci yeni bir coin çıkarma kararı verdiğinde şirkete ait coin ya da tokenları şirket yönetiminde olmayan yatırımcıların alabilmesi amacıyla satışa çıkarıyor bu sayede kendi kasasına sermaye de eklemiş oluyor. Yalnız akılda tutulması gereken, esasında ortada somut birşeyin olmadığı. Çünkü ilgili coin daha ico aşamasında olduğu için herhangi bir borsada alım satımı yapılamaz. İlgili firma eğer kötü niyetli çıkarsa topladığı paralarla tüyebilir. Bu yüzden ico yatırımı yapılacaksa iyi bir araştırma yapılmalı ve proje a dan z ye incelenmelidir.

ATH (All Time High) : Bir coinin tarihinde ulaştığı en yüksek fiyat.

Volatility : Aşırı fiyat dalgalanması anlamına gelir. İlgili coin çok kısa bir süre içerisinde yüksek karlar getirebileceği gibi zarar da getirebilir.

Long/Longlama : İlerde değerinin artacağı düşünülen varlığı basitçe almak manasına gelir. Böylelikle artış gerçekleşirse satış yapar ve kara geçersiniz. Burada önemli nokta pozisyonu kapatmadan kara geçmiş sayılmazsınız, sadece pozisyonunuz kardadır, siz değil.

Short/Shortlama : Short pozisyonuna girmek longun tersine bir varlığın düşeceğini düşünerek işlem yapmaktır. Short pozisyon alan kişi halihazırda kendi elinde bulunmayan varlığı başkasından (aracı kurumdan) ödünç alarak yapar bu işlemi. Örneğin siz bitcoinin 10.000 dolar seviyesinden düşeceğini varsayıyorsunuz ama elinizde o an para yok arkadaşınızdan 1 btc aldınız ve hemen satış yaparak 10.000 dolara çevirdiniz bitcoini. Sonra beklediğiniz gibi oldu ve bitcoin fiyatı 9.000 doları buldu diyelim. Anında o fiyattan btc yi tekrar alarak 1000 dolar kara geçmiş olursunuz. Borcu ve komisyonu verdikten sonra kalan miktar sizin net karınızdır.

Escrow : Aracı kurum demektir kısaca. Karşılıklı taraflar bir escrow üzerinde anlaşırsa daha sonra oluşacak anlaşmazlık durumlarını escrow çözer . Garantör, emanetçi gibi çalışır. Karşılıklı yapılan havale, para transferlerinde taraflar birbirini tanımadığından güven sorunu escrow marifetiyle aşılmış olur.

Smart Contract: (Akıllı Sözleşmeler) Gelecekte pek çok alanda kullanılması düşünülen devrimsel öneme sahip bir teknoloji. Kısacası arada bulunan tüm aracıları noter, avukat gibi ortadan kaldıracaktır. Örneğin kira sözleşmesi, kredi kullanımı gibi alanlarda yapılan tüm işlemler distributed ledger denilen defterlerde kayıt olarak tutulduğu için yüksek derecede güvenlik sağlamakta ve aynı zamanda aracıları da ortadan kaldırmaktadır.

Hardfork : Kripto para madenciliğinde madencilik yazılımcılarının bir kısmı yeterli desteği bularak yeni kurallar uygulanmasını dayatırsa bir yerden sonra anlaşmazlık çıkacağı için Fork yapılacağı duyurularak ayrılık yoluna gidilir. Ayrışmadan (Çatallanma) sonra iki ayrı zincir oluşur ve birbirleri arasında da artık etkileşim, bağ kalmaz. Hard Fork işleminin tümüyle başarılı olması için sistemin tüm kullanıcılarının bunu kabul etmesi ve uygulaması gerekmektedir.

Fiat Money :Dolar, Euro, TL gibi para birimleri.

Bag-holder : Aldığı coin inanılmaz şekilde düşmeye devam etmesine rağmen hala satmaya yanaşmayan kişi için kullanılan ifade. Yüksek adetlerde aldığı coinlerden gelecekte iyi kazanç elde edeceğini düşünerek beklemeye devam eder.

Weak Hand: Fiyat düşüşe geçer geçmez coinleri elinden hemen çıkarmaya çalışan kişi.

Pre-sale : ICO evresinden önce yapılan ön satış. Pre-sale evresinde %40 lara varan oranda indirimli fiyattan token alınabilir.

Bot Trading : Özel hazırlanmış yazılımlar vasıtasıyla yapılan alım satım işlmeleri. Çeşitli algoritmaları takip eden botlar otomatik olarak kişi takip etmesede borsa da al sat yapmaktadır.

Bull/Bullish : Fiyatlarda büyük yükseliş beklentisi

Bear/Bearish : Fiyatlarda büyük düşüş beklentisi

MOAD (Mother of all dumps) : Devasa fiyat düşüşü

KYC (Know Your Customer - Müşteri Tanıma Formu) : Sahtecilik vakalarının önüne geçmek amacıyla müşterilerden kimlik ya da pasaport bilgilerinin istenmesi. Bu işin de biraz boku çıktı esasında çoğu airdoplarda bile KYC formu istenmeye başladı ve birçoğu insanı maymun yerine koyarak pasaportla birlikte selfie çekilmesini şart koşmaya başladı.

Money Laundering : Kara para aklama işlemi.

Anti-Money Laundering : Kara para aklamayı önleme faaliyetleri.

Pre-mining/Pre-mined : Coin piyasaya çıkmadan önce şirket tarafından coinlerin bir bölümünün çıkarılmasıdır. Bu ön çıkarım genelde scam coinlerde yaygın olarak kuıllanılmaktadır.

Rekt : Büyük oranlarda para kaybını ifade eder. İngilizce'de batmak anlamına gelen “wreck-wrecked” kelimelerinin internet jargonundaki halidir.

TA (Technical Analysis) : Fiyatların hangi yöne evrileceğini grafikler, indicatorler kullanarak tahmin etmek. Adından anlaşılacağı üzere teknik bilgi gerektirir.

Testnet : Gerçek blockchain zincirine zarar vermemek için test amacıyla oluşturulmuş alternatif blokzinciridir. Böylece bütün uygulama geliştiricileri testlerini burada gerçekleştirir.

BTFD (Buy The F''ing Dip) : Dump sonucunda fiyatı en dipten alma işlemi.

Dip : Bir şekilde türkçede de aynı anlama denk gelen kelime. En alt seviye, en düşük fiyat demek.

Shitcoin : Çöp tabir edilen coin.

Scamcoin : Dolandırıcılık amaçlı piyasaya sürülmüş coin.

Lambo : Lamborghini ye referans olarak kullanılan söz.

Swing :Zig zag yaparak ilerleyen fiyat hareketleri

Ashdraked : Paranızın tamamını kaybetme durumu.

Dildo : Büyük Pump ve Dump durumlarında oluşan uzun yeşil veya kırmızı mumlar.

To The Moon : Fiyatın çılgınlar gibi yükselmesi durumu.

ROI (Return on investment) : Yapılan yatırımın size geri dönüşünü gösteren veridir. Örneğin madencilik yapmaya karar verdiyseniz aldığınız tüm donanımların parasının ne zaman çıkacağını hesaplayabilirsiniz.

Noob : Crypto dünyasına yeni giren kişidir. Eğer ki bitcoin nasıl alınır, borsada hesap nasıl açılır tarzı sorular sıkça duyulmaya başlanırsa bilin ki Noob’lar piyasaya düşmüş demektir.

Shill/Shilling : Genellikle çöp tabir edilen coinleri alın tavsiyesi yapılmasıdır. Sosyal medyada shilling çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta çok takipçili hesaplara para karşılığı bu iş yaptırılmaktadır. Bu yüzden her şu coini alın diyene hemen kanmamak gerekir.

Scalping : Küçük fiyat değişimlerinden kar elde etmek amacıyla yatırımcının tekrar tekrar al- sat yapması durumu.

DYOR (Do Your Own Research) : Kendi araştırmanı kendin yap anlamına gelir.

NTWYWBCM (Never tell wife you will be crypto millionaire) : Bu bayağı komik Grin Karınıza asla kripto milyoneri olacağınızı söylemeyin diyor.

Aşağıda yer alan son iki terim kripto ile alakalı değil ama sosyal medyada sıkça kullanılmaya başladı bu yüzden eklemeye karar verdim.

MOMO (Mystery of missing out) : Bir çeşit paranoya durumu, şöyle ki ; sosyal medyada ki arkadaşlarınızın hiç birisi yeni bir paylaşım yapmıyor. Durumu anlamlandırabilmek amacıyla Facebook, Twitter geçmişlerine bakarak birşeyler bulmaya çalışıyorsunuz. Ama sonuç nafile, sonuçta iyice kıllanmaya başlıyorsunuz ve arkadaşlarınızın size haber vermeden çılgın partilere aktığını düşünmeye başlıyorsunuz. Eğlence çok feci devam ediyor olmalı diye düşünüyorsunuz bu yüzden hiç bir haber yok onlardan.

FOJI (Fear of Joining In) : MOMO’nun tam tersi bir durum geçerli burada da. FOJI’den muzdaripseniz eğer sosyal medyada yapacağınız paylaşımlarınızın hiç like ve yorum almayacağından endişe ediyorsunuz demektir. İleri boyutlarda hiç kimsenin sizinle bağlantı kurmak, takip etmek veya arkadaş olmak istemeyeceği korkusuyla sosyal medyayı tamamen hayatınızdan çıkarmayı düşünebilirsiniz.
Merkezi borsalar kimlik toplama süreci de başlı başına bir güvensizlik ortamı yaratıyor. Şunu unutmamak gerek, her güvenlik çabası bir güvenlik açığının da olası çabası haline gelebilir. Yani kimlikler, pasaportlar güvenli trade için alınıyor olabilir ama bu bilgilerin başka amaçlarla kullanabilecek art niyetli kişilerin eline geçmesi tradingden çok daha riskli, geri dönülemez sonuçlara yol açabilir.

Merkezi borsa bütün bilgileri, işlemleri, özel kodları, coinleri bulut depolarda saklıyor. Merkezsiz borsa ise güvenliği bireylere bırakıyor, şöyle düşünelim; büyük hack grupları merkezi borsanın 1 milyar $'ı için mi mücadele eder, yoksa merkezsiz borsadaki bir şahsın 0x'ini çözmeye, private keylerini öğrenmeye, soğuk cüzdanlarına ulaşmaya mı çalışır? Ki muhtemelen ne kadar paraya ulaşabileceğini de bilmiyordur...

Öncelikle kişisel güvenlik, birisinin devletten yardım istemeden önce tüm güvenlik önlemlerini alması gerekir. Borsaya emanet ettiğin parayı borsanın geri alması sürecinde senin yapacağın bir şey olmaz, borsa alabilirse sana verir, verir mi vermez mi orası da belli değil. Dükkan kapandı da diyebilir. Bu açıdan merkezsiz borsa tek tek bireylerin güvenliğini önemsiyor, onları bu konuda harekete geçiriyor, öğrenimin yolunu açıyor.
Merkezsiz borsaların mantıklarında hacklenen ana sistem üzerinden ancak kişileri manipüle ederek yada işlemleri manipüle ederek bu parayı elde edebilir ama merkezi borsalarda (cold wallet lar hariç) ise direk olarak işlemdeki paraları ele geçirme yada bakiyeler üzerinde oynamalar ile manipülasyonlar yapılabilir (tabi burda merkeziyetsiz kavramı ile bir etherdelta mı yoksa diğer yeni nesil merkeziyetsizler mi kastediliyor bilmek lazım) ama dediğiniz üzere merkeziyetçi borsalar resmi kurumlar üzerinden genelde işlem yapan vergi numarası olan yerler bu yüzden daha çok güven veriyor ama bazı merkeziyetçi gözüken borsalar gerek oldukları ülke olsun gerekse firma tam araştırılması zor olduğundan ne kadar merkeziyetçi olsada pek güven verdiği söylenemez
Soru açık, merkezi borsalarda bir açık çıksa hack olayı yaşansa muhatap bulma şansınız var, borsa kapansa devlet tepesine çöker, belki paranızı bile geri alabilirsiniz.

Peki merkezsiz borsa?
Hardwarewallet'ların içerisinde genel olarak secure element ve unsecure element adında iki grup bulunuyor. unsecure elementin görevi harware wallet ile walletı bağladığınız cihaz arasında iletişim kurmaktır. Secure element ise hiçbir zaman bağlantı kurduğunuz cihazla doğrudan bağlantı kurmaz. Hardware wallet'ınızı bilgisayara bağlayıp bir para gönderme işlemi yaptığınızda olan hadiseler kısaca şöyledir: Parayı göndereceğiniz adres, göndermek istediğiniz miktar unsecure elemente gönderilir. Unsecure element bu bilgileri secure elemente aktarır. Secure element sakladığı private key ile yapmak istediğiniz işlemi onaylayıp imzalar ve imzalanmış veriyi unsecure elemente geri gönderir. Unsecure element de işlenmiş, imzalanmış veri paketini bilgisayara geri gönderir. Bilgisayar bu veriyi blockchain'de yayınlanması için mempoola gönderir. Böylece private keyiniz işlemin hiç bir safhasında secure elementin içinden çıkmamış olur.

Özet olarak secure elementin iki görevi vardır: Private keyinizi saklamak ve kendisine unsecure elementten gelen imzalama işlemlerini private keyi kullanarak imzalamak ve imzalanmış bu bilgiyi unsecure elemente iade etmek.

Şu linkten trezor one'ın devre çizimlerine, fotoğraflarına bakabilirsiniz: github.com

Kripto parayı cüzdandan çıkarmak diye bir şey olamaz, zira cüzdanın içinde bulunan tek şey private keyiniz. Paralar cüzdanın içinde durmuyor yani. Kriptoparalarınız blockchain üzerinde kriptolanmış olarak herkes tarafından muhafaza ediliyor. Sizin hardware walletta bulunan tek şey size ait olan kriptolanmış veriyi çözmenizi sağlayacak anahtardan başka bir şey değil. Dolayısıyla hardware walletlların internet bağlantısının kesilmesi (ki zaten bu cihazlar teoride hiçbir zaman internete bağlanmıyor, internete bağlı olan şey sizin telefonunuz, tabletiniz ya da bilgisayarınız) hiçbir şeyi etkilemiyor.

Umarım faydalı olmuştur. Size naçizane tavsiyem hardware walletların çalışma mantığından önce blockchain'de verilerin nasıl saklandığı ve kullanıcıların blockchainle etkileşiminin nasıl olduğuyla bilgi sahibi olmanızdır.
Bir kripto para var, bunun kendine ait bir ağı var, cüzdanlar ağın birer parçası ve tabii minerlar ve master nodelar var.
Sistem tıkır tıkır işliyor ama herşey online olmak zorunda zira tüm bu blockchain defteri online olarak herkesin bilgisayarında birer kopya şeklinde duruyor.

Hardware wallet denen, aslında bir tane secure flash entegresi ve mikroişlemci barındıran devrecikler içlerinde ne saklıyor?

Kripto parayı cüzdandan çeksek başka bir cüzdana atsak o da online olmalı ki herkesin defterinde bulunsun ve kaybolmasın değil mi?
Peki donanımsal cüzdana bu parayı çekersek ve internetini kesersek ne olur? Herkesten silinmez heralde, e silinmiyorsa bu cüzdana niye çektik, zira o cüzdan adresi internette var ve private key i biri bilse bizim para donanımsal cüzdanda olsa bile çekemez mi?

Donanımsal cüzdan tam olarak ne saklar?
Fortune tarafından yayınlanan rapora göre Nisan ayı boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük borsa olan Coinbase’deki yatırımcıların hesaplarından Bitcoin çekme miktarı, hesaplarına Bitcoin yatırma miktarını geçti.

Veriler, San Fransisco merkezli bir banka olan Chime tarafından elde edilirken, bunun altında yatan sebebin ise, kripto para piyasalarındaki yıl başından bu yana yaşanan ciddi düşüş olduğu ifade ediliyor.


Aralık sonunda 20 bin dolar seviyelerini gören lider kripto para, daha sonra ciddi bir düzeltme yaşarken, bu durumun ardından birçok yatırımcının, piyasaya para sokmak yerine uygun bir anda piyasadan çıkış yapmayı tercih ettikleri de, bu verilerle net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Chime tarafından yapılan araştırmada çıkan sayısal sonuçlar da hayli ilginç. Bankanın verilerine göre, Nisan ayı boyunca ortalama hesaplara yapılan 1 dolarlık para yatırımı için, hesaplardan 1.37 dolar para çekilmiş. Aynı rakam Mayıs ayına gelindiğinde ise, 1 dolar yatırıma, 1.10 dolar para çekmeye dönmüş durumda.

Analizde ayrıca Bitcoin’in erken kullanıcılarının, 2018’in ilk 4 ayında yaklaşık 15 milyar dolarlık Bitcoin satarak kar realizasyonu da yaptığı belirtilirken, konuyla ilgili konuşan Chime CEO’su Chris Britt, şunları söyledi:

”Maalesef insan doğası gereği birçok yatırımcı tepeden koini alıp ucuz fiyattan satıyor. Şu aşamada Bitcoin’in gelecekteki fiyatını her ne kadar tahmin edemesek de, muhtemelen bundan birkaç yıl sonra bu rakamlara bakıp, bu değerler için iyi bir alım fırsatıydı diyeceğiz.”

Bu veriler, Coinbase’in yaklaşık 20 milyon kullanıcısının arasından seçilen 500 bin kişiden oluşturulsa da, bu durumu otoriteler; piyasaya erken giren insanların, son yaşanan ciddi düzeltmenin ardından Bitcoin’e duydukları güvenin azalması şeklinde yorumlanabileceğini ifade ediyor.

Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı dakikalarda ise bir nebze de olsa nefes almışa benziyor. Lider kripto para şu anda Coinmarketcap verilerine göre yüzde 5’lik bir artışla 6 bin 393 dolardan işlem görüyor.

Nihat Emre KOCAASLAN(bkz: )
01.07.2018 16:09
Ethereum’u anlamadan önce, internetin çalışma mantığını anlıyor olmanız gerekiyor.

Günümüzde kişisel verilerimiz, şifrelerimiz ve mali bilgilerimizin çoğu Amazon, Facebook veya Google gibi şirketlerin bulut sunucularında, bilgisayarlarında depolanmaktadır. Şuan okuduğunuz bu yazı da bir sunucu üzerinde kayıtlıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz şirketler bu verileri depolamak ve güvence altına almak için uzmanlardan oluşan görevleri görevlendirdiği için bu durum epey kolaylılık sağlamaktadır.

Ancak bu kolaylıkların yanında aynı zamanda güvenlik açıkları da vardır. Şimdiye kadar çoktan öğrendik ki bir hacker veya bir hükümet, üçüncü tarafları etki altına alarak veya tarafa saldırarak dosyalarınıza sizin bilginiz olmadan erişim sağlayıp, önemli bilgilerinizi çalabilir, dosyalarınıza sızabilir veya değiştirebilir.

Apache Web Server’ın kurucusu Brian Behlendorf, belki de biraz aşırıya kaçarak, bu merkezleştirilmiş tasarımı “internetin “ilk günahı” olarak adlandırmıştır. Behlendorf gibi düşünen bazıları internetin merkezi olmamak için yaratıldığını öne sürmüşlerdir.

Blockchain gibi teknolojiler, bu amaca hizmet etmektedir.

Ethereum da bu teknolojilere yeni katılanlardan biridir.

Bitcoin’in amacı PayPal’ı ve internet bankacılığını ortadan kaldırmakken; Ethereum’un amacı Blockchain teknolojisi kullanarak veriyi işlem ipoteklerini depolayan ve karmaşık mali araçların izini süren üçüncü parti sistemleri ortadan kaldırmaktır.
01.07.2018 16:07
Frontier ağının resmi olarak başlatılmasından önce, Ethereum platformunun birçok prototipi Vakıf tarafından Concept of Proof serisinin bir parçası olarak geliştirildi. Bu prototiplerin sonuncusu, "Olimpiyat" olarak bilinen bir ön sürüm ile doruğa ulaştı. Olimpiyat ağı, Ethereum blok zincirinin sınırlarına dayanıklılık testi yapmak için kullanıcılara 25.000 eterlik bir miktar hediye etti.

Olimpiyat sonrası Vakıf, 2015 Temmuzunda Ethereum platformunun geçici deneme sürümünü işaretlemek için Frontier ağının başladığını duyurdu. İlk lansmanı takiben, Ethereum, platformun temel işlevselliğini veya teşvik yapılarını etkileyen önemli değişiklikleri içeren birkaç planlı protokol yükseltmesi gerçekleştirdi.

Günümüzde geçerli olan sistem "Homestead" olarak adlandırılır ve istikrarlı olarak değerlendirilir. Homestead, veri işlenişi ve güvenlik alanlarındaki gelişmeleri içerir. Gelecekte yapılması planlanan en az iki protokol yükseltmesi daha var; Metropolis ve Serenity. Metropolis, EVM'nin karmaşıklığını azaltmak ve akıllı sözleşme geliştiricileri için daha fazla esneklik sağlamak için tasarlanmıştır. Serenity'ye geçiş ise hala belirsiz, ancak donanım madenciliğinden (işin kanıtı) sanal madenciliğe (hissenin ispatı) basit bir geçiş sağlamak için Ethereum'un fikir birliği algoritmasına temel bir değişiklik getireceği öngörülüyor. Ölçeklenebilirlikteki iyileştirmelerin, özellikle de pürüzsüzleşmenin, geliştirme yol haritasında kilit bir hedef olduğu söyleniyor.
entrylerde "#" kullanarak etiketleme yapabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com