bugün
gündem
bitcoin
toplam entry: 61
03.07.2018 17:38
Bitcoin işlemlerini gerçekleştiren kullanıcılar genel bir adrese sahip olurlar. Bu adresler yaklaşık 30 karakter uzunluğundadır ve genellikle 1 veya 3 ile başlar. Herhangi bir işlemde kullanılan herhangi bir adres herkes tarafından görülebilir. Bilgisayar olmadan bu adreslerin hatırlanması zor olduğu için ve herhangi bir kişisel bilgi içermediği için Bitcoin, “anonim bir para birimi” olarak tanımlanır.

Ancak bu, göründüğü kadar basit değildir. Eğer adresinizi herhangi bir yerde paylaşırsanız, bu adres gerçek kimliğinizle eşleştirilebilir. Ayrıca adresinizi herhangi bir yerde paylaşmasanız bile, aynı adresi birçok işlemde kullanmanız, temel becerilere sahip bir analistin, işlem süreleri, miktarlar, yerler ve düzenlere bakarak adresi kimliğinize bağlamasını sağlayabilir. Bu yöntem Mt. Gox ve Bitcoinica gibi şirketlerin yaşadığı hırsızlık vakalarının araştırılmasında kullanılmıştır. Ama potansiyel olarak kullanım amacı herhangi birinin kimliğinin tanımlanmasıdır. Gizlilik ve güvenliği daha üst seviyeye çıkarmak için her işlem için yeni adres kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Tüm bunlara bakarak Bitcoin işlemlerinin tamamen anonim değil de bir nevi “takma adla yapılan” işlemler olduklarını söyleyebiliriz. Bunu daha az akılda kalan bir e-mail adresi olarak da düşünebiliriz. Adresteki isim gerçek isminiz olmasa bile, bu konuda uzmanlaşmış biri ipuçlarını toplayarak adresin arkasındaki gerçek kişiyi bulabilir.
03.07.2018 17:38
Bitcoin tüm dünyada yasal olarak kullanılmaktadır. Ancak Ekvator gibi kullanımını yasaklanan az sayıda ülke de bulunmaktadır. Düzenlemeler ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği için öncelikle kendi ülkenizin kanunlarını araştırmanızda fayda vardır.
Bitcoin çeşitli şekillerde satılabilir. Bu işlem satın alma işlemi ile hemen hemen aynı şekilde gerçekleşir. En çok kullanılan yöntem internet üzerindeki bir borsada bitcoin satış emri girerek işlemi gerçekleştirmektir.

Bu seçeneklerin yanında, dünyanın dört bir yanında bulabileceğiniz iki yönlü Bitcoin ATM’lerini de kullanılabilir. İki yönlü Bitcoin ATM’leri, Bitcoin almanın yanı sıra Bitcoin satma işlemini de gerçekleştirebilen makinelerdir. Bazı Bitcoin ATM’leri kimlik doğrulama isteyebilmektedir.
03.07.2018 17:36
Bitcoin, çeşitli yollarla satın alınabilir. Borsalardan ya da aracılık hizmeti sağlayan diğer kuruluşlardan kredi kartıyla ya da banka havalesiyle Bitcoin satın alınabilir. Ayrıca bazı borsa ve aracı kurumlardan PayPal ile de Bitcoin alma hizmeti sunmaktadır.

Bunların dışında, LocalBitcoins gibi hizmetler kullanılarak veya dünya çapında bir çok noktada yer alan ATM’ye benzer Bitcoin Teller Machines (BTM) aracılığıyla da satın alınabilir.
Bankalar ve muhasebe sistemleri, işlemleri izlemek ve takip edebilmek için muhasebe defterlerini kullanırlar. Blockchain’in bu sistemden farkı ise banka gibi bir merkezinin olmaması ve tamamen açık kaynak kodlu olmasıdır. Bu da insanların işlemlerinin güvenli bir şekilde takibi için merkez bankalarına ihtiyaçlarının kalmadığını göstergesidir.

Eşten eşe Blockchain teknolojisi, silinme ya da kaybolma korkusu olmadan tüm işlemlerin kaydını tutabilir. Dahası, Blockchain, açık kaynak kodlu olduğu için bankaların muhasebe defterlerinden daha kullanışlı ve programlanabilirdir. Eğer programcılar Blockchain üzerinde yeni bir fonksiyona ihtiyaç duyarlarsa fikir birliğine vararak mevcut yazılım üzerinde değişiklikler yapabilirler. Bankaların bir merkeze bağlı olmaları ve alt yapılarının tamamen kapalı olması sebebiyle bu tür düzenlemeleri yapabilmeleri çok zordur.
03.07.2018 17:26
Bitcoin’in altında yatan ve Bitcoin sisteminin çalışmasını sağlayan teknoloji Blockchain’dir. Yani Blockchain, Bitcoin protokolünün bir nevi omurgası ve sistemi bir arada tutan yapıştırıcıdır. Basit şekilde açıklayacak olursak, şeffaf ve dağıtık, halka açık bir muhasebe defteridir.

Blockchain sayesinde ağda yapılan her işlem takip edilebilir. İşlemlerin ve transferlerin tamamı madenciler tarafından onaylanır ve hepsinin işlem tarihi net bir şekilde bellidir.

Peki, bu teknoloji nasıl çalışır? Bu konu için özel olarak tasarlanan cihazlar ile çalışan madenciler diğer madencilerle matematiksel bulmacaları çözmek için yarışırlar. Her çözülen bulmaca karşılığında ise bir miktar Bitcoin ödülü kazanırlar. Aynı zamanda bu işlemle beraber Blockchain üzerine, görülebilir ve doğrulanabilir, tamamlanmış işlemlerden oluşan bir “blok” eklenmiş olur. Bir blok zincire eklendikten sonra döngü tekrarlanır ve bilgisayarlar bu zor problemleri çözmek için yarışmaya devam ederler.

Blockchain üzerindeki her işlem tamamen şeffaftır ve sistem günlüğüne anında kaydedilir. Herkes, istediği herhangi bir işlemin genel anahtarını görebilir. İsteyen herkes en başa kadar gidebilir ve oluşturulan ilk bloktaki ilk işlemi dahi görüntüleyebilir. Bu ilk blok ise “Genesis Block” olarak adlandırılır.
03.07.2018 17:24
Bitcoin Madenciliği Nedir?
Satoshi Nakamoto Kimdir?


Satoshi Nakamoto, orijinal Bitcoin protokolünü detaylarıyla açıklayan makalenin sahibi ve bu protokolü yaratan bir kişi veya bir gruptur. Bunun yanında Satoshi Nakamoto isminin gerçek bir isim mi yoksa bir takma ad mı olduğu hala bilinmemektedir.

Satoshi Nakamoto 2008 yılında yayımladığı Bitcoin makalesinde kripto paraların nasıl işleyeceğini bilimsel olarak ortaya koydu. Orijinal Bitcoin yazılımı Nakamoto tarafından, MIT açık kaynak kodlu olarak tasarlandı.

S. Nakamoto, ağa ve madencilere 2010 yılında ortadan kaybolana dek yardım ederek katkıda bulunmuştur. Daha sonra Satoshi 2010 yılında Bitcoin yazılımını geliştiricilere ve kripto para topluluğuna teslim etmiştir. O günden beri yüzlerce geliştirici çekirdek koda katkıda bulunmaya devam ediyor..
03.07.2018 17:23
Ripple’da aktarılan fonlar 5-10 saniye içinde karşı tarafın hesabına geçiyor. Bitcoin için bu işlem genellikle en az 1 saati alırken; bu süre daha da uzayabiliyor. Öte yandan bankalar ve kurumlar arasında yapılan uluslararası transferler geleneksel finansal sistemde 2-4 günü bulabiliyor. Aracıların da devreye girmesiyle hem oldukça masraflı hem de uzun bir transfer sürecinden geçmek gerekiyor. Ripple ağı küresel piyasada gittikçe artan havale talebini karşılayarak bu sorunu kökünden çözüyor.
03.07.2018 17:23
Ripple ağına dahil bankalar birbirleri arasında oldukça düşük masraflarla para transferi yapabiliyor. Ripple ağından yapılan bir işlem başına ortalama 0.0011 dolar işlem ücreti ödeniyor. Bu değer bitcoin için yaklaşık olarak 0,0015 BTC; yani bugünkü değeriyle yaklaşık 3,5 dolar. Bir diğer deyişle, bir bitcoin işlemi, bir ripple işlemine göre 3000 kat daha masraflı.
03.07.2018 17:22
Altcoin’lerin çıkış sebeplerini belki de farklı bir açıdan irdelemek gerekiyor. Esasında blockchain sisteminin deneylerinden biri olan bitcoin, her ne kadar kimliksiz ve aracı kurumları aradan kaldıracak şekilde para transferleri yapılmasına olanak tanısa da yıllar içinde şahit olduk ki ekosisteminde başlıca sorunlar barındırıyor. Bitcoin sonrasında geliştirilen kripto paraların bu sorunlara çözüm getirmeye çalıştığı; kodlarında gömülü yeni özelliklerle bitcoin’e alternatif olmak için yola çıktığını söyleyebiliriz.
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com