bugün
gündem
bitcoin
toplam entry: 61
04.07.2018 15:05
- Sözlüğümüze kısa ve kolay kayıt ekranımızdan üye olunuz , üyelik bilginiz eposta olarak bildirilecektir.
- günlük giriş yapmanız ve günlük 5 başlık altına entry yazmanız sonrası otomatik olarak başlık açabilirsiniz , size yazar olduğunuza dair e-posta mesajı atarız
-başlıkları tam bir Türkçe ile yazmanız önemlidir.
-mantıklı başlıklar hoş olur ve tabi eğlenceli yazılara hayır demiyoruz.
-bir sürü kural koymuyoruz , kripto para üzerine dilediğinizce yazabilirsiniz.
04.07.2018 14:50
ICO(Initial Coin Offerings), geleneksel mali sistemden farklı olarak ortaya çıkmış alternatif bir kitle fonu olarak düşünülebilir. Bu model, birçok başarılı proje ve şirkete işe başlamak için ihtiyaçları olan sermayeyi sağlamıştır. 2013 yılında kitle fonu 5.1 Milyar Dolar’ı bulurken bu sayı 2014’te 16 Milyar Dolar’a, 2015’te ise yaklaşık 34 Milyar Dolar’a çıkmıştır.

ICO, kitle fonunun kripto para versiyonudur ve görünüşe göre kripto para dünyasında kullanılmaya devam edecektir. Şirketlerin ve bireylerin projelerine sermaye bulmasının ve sıradan kullanıcıların değerli olduğunu düşündükleri projelere yatırım yapmalarının en kolay ve en etkili yollarından biridir. ICO’lar genellikle bir hafta veya daha fazla süren ve insanların zaten bilinen kripto paralar (Bitcoin vb.) karşılığında piyasaya yeni çıkmış token’lardan alabildiği bir etkinliktir.


ICO’larda bir projenin desteklenmesinin belli bir limiti veya amacı olabilir, yani her token’ın önceden tasarlanmış belli bir ücreti vardır ve ICO periyodu boyunca değişmez. Bunun sonuçlarından biri olarak da, sabit sayıda token tedarik edilir.

Sabit tedarikle, dinamik bir yatırım amacınız da olabilir yani tokenların dağıtımı, alınan yatırımlara göre yapılır. Bu şu anlama gelir: Bir proje ne kadar fazla yatırım alırsa, token fiyatı da o kadar yüksek olur.

Bunun dışında, alınan belli sayıdaki yatırımlara göre belirlenen dinamik bir token tedariğiniz de olabilir yani her token’in fiyatı sabittir (örn. 1 BTC = 1 token) ama ne zaman yeni bir BTC gönderilse, yeni bir token yaratılır. Hedeflere göre bir limit belirlenebilir.
Bitcoin uluslararası ödeme aracı olarak kullanılmasının yanında trader ve fiyat spekülatörleri arasında da oldukça popülerdir. Yani fiyat, piyasada alış satış işlemi yapan yatırımcıların arz ve talep eğilimlerine bağlıdır. Ayrıca uluslararası haberlere bağlı olarak da Bitcoin fiyatı keskin bir şekilde inip çıkabilir. Eğer bir haber, Bitcoin’in yaygın olarak kabul görme olasılığını arttırırsa, fiyat yükselir. Tam tersi olarak, eğer bir haber kitlesel kabulü önleyecek içeriklere sahipse, bu haber büyük olasılıkla fiyatı negatif yönde etkileyecektir.

Bu haberler yalnızca Bitcoin dünyasını ilgilendiren haberler olabileceği gibi genel haberler de olabilir. Mesela Bitcoin borsasını, yazılımını ya da cüzdanları etkileyen saldırılar fiyatın büyük ölçüde düşmesine neden olur. Buna örnek olarak Mt. Gox’un 2014 yılında çökmesi ya da Bitstamp ve Bitfinex’e gerçekleştirilen hırsızlık saldırılarını gösterebiliriz.

AB, Çin, Japonya ve ABD gibi geniş piyasa hacmine sahip ülkelerin, Bitcoin’e karşı olumlu ya da olumsuz düzenlemeleri de Bitcoin fiyatını artırma ya da düşürme etkisine sahiptir. Örneğin Çin hükumeti, 2013 yılında Bitcoin borsalarına işlem kısıtlaması getirdiğinde, fiyat rekor bir düşüş yaşamıştı.

Bazen fiyata etki eden haberler Bitcoin ile hiç alakalı da olmayabilir. Yeni vergi politikaları, banka talepleri, negatif faiz oranları, borsa iflasları, banka istikrarsızlıkları ya da devlet iflasları gibi çarpıcı ekonomik haberler, yeni bir varlık sınıfının tercih edilmesine ve Bitcoin fiyatının artmasına neden olabilir. Fiyat bazen hiçbir sebep yokken de dalgalanabilir. Ani çökmeler, büyük artışlar ve aşağı yukarı oynamalar da yaşanmaktadır.
Eğer “Bitcoin Core” gibi cüzdanlar kullanıyorsanız, ne yazık ki anahtar kaybolursa veya cüzdan silinirse cüzdanı açmanın ve kullanmanın ya da geri getirilmenin bir yolu yoktur.

Bunun dışında Mycelium gibi modern cüzdanların çoğunda, para depolama işlemine başlamadan önce oluşturabileceğiniz cüzdan ve anahtar yedekleme programları da bulunur. Bu yedekleme sayesinde cüzdanlardaki hesaplara erişim sağlanabilir.
03.07.2018 17:40
Bitcoin adresi, 27 ile 34 arasında sayı ve harften oluşan, bir nevi e-posta adresine benzeyen karakterler bütünüdür.

Bu adres, Blockchain üzerinden Bitcoin alınıp gönderilmesini sağlar ve bireylerden şirketlere herkes tarafından kullanılabilir. Hatta aynı adrese erişim izni olan herkes, tek bir adres üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca işlem güvenliğiniz için, her işleminizde farklı adresler de kullanabilirsiniz. Bu işlem mahremiyeti korur ve paranızın herkes tarafından izlenebilirliğini bir ölçüde azaltır.

Örnek bir bitcoin adresi: 1NiucupKeYutPzvHtFVCK8nsZXMgrRvfPt
03.07.2018 17:40
Kağıt cüzdanlar (Paper Wallet), Bitcoin’leri çevrimdışı saklamak ve bilgisayar korsanlarının erişimini engellemek için mükemmel bir yoldur.

Kağıt cüzdanları yaratmak çok kolaydır, ama cüzdanın kaybolması durumunda içindeki Bitcoin’lere ulaşılması mümkün değildir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Ayrıca kağıt cüzdanlar, harcama yapabilmeniz için, hem özel anahtar hem genel anahtar içerirler.
03.07.2018 17:40
Bitcoin’in bir sorumlusu yoktur. En azından Bitcoin herhangi bir şirket ya da kuruluşa bağlı değildir. Yani yönetim organı ve örgüt yapısı yoktur.

Bitcoin en basit şekliyle bir yazılım protokolüdür. Böyle olmasının sebebi, Satoshi Nakamoto olarak adlandırılan ve Bitcoin’in yaratıcısı ya da yaratıcıları olan kişi ya da kişilerin, Bitcoin’i 2009 yılında başlatmalarıdır. Bunun yanında Bitcoin’in işlevleri üzerinde etkili olan gruplar vardır ama içlerinde, Bitcoin adına konuşacak kimse yoktur. Yani bu gruplar, birçok fikir ve öneri oluşturabilirler. Bu gruplara ilk örnek geliştiriciler gösterilebilir. Geliştiriciler, Bitcoin ağının çalıştığı yazılımı yapan ve koruyan kişilerdir.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in ilk sürümünü 2009 yılında yayımladığından beri yazılımın orijinal kodu, oluşan konsensus sonucu, programcılar tarafından yeniden yazılmakta ve güncellenmektedir. Ayrıca geliştiriciler, protokolde hangi güncellemeleri yapacaklarını seçebilir ve geliştirme yolları üzerinde de çalışabilirler.

Bu gruplara farklı bir örnek olarak madencileri de gösterebiliriz. Madenciler, yeni Bitcoin üretebilen ve işlemleri onaylayarak ağı güvence altına alabilecek işlemci gücüne sahip bireyler ya da şirketlerdir. Bu kişiler ya da şirketler sahip oldukları donanımlar sayesinde hangi Bitcoin yazılımını destekleyeceklerini seçme yetkisine sahiptirler. Yani geliştiriciler Bitcoin protokolünde radikal değişiklikler yapabilir ve bunu yayımlayabilirler. Ancak madenciler bunu benimsemedikten sonra bu değişikliklerin hiçbir etkisi olmaz.

Bitcoin’i çeşitli şekillerde etkileyen gruplara bir başka örnek ise kullanıcılar yani topluluktur. Eğer gün sonunda kullanıcılar artık Bitcoin’in ihtiyaçlarını karşılamadığına karar verirlerse, Bitcoin’in hiçbir değeri kalmaz. Kullanıcıların etkisini altcoin’lerde daha net bir şekilde görebilirsiniz. Kullanıcılar dijital paraları satın almaya, satmaya, ellerinde tutmaya karar verdikleri her an değerler artar veya düşer.
03.07.2018 17:39
Bitcoin ve Blockchain, teknolojik özgürlüğün üç temel ilkesi ile çalışır: Merkezsizlik, açık kaynak kod ve eşten eşe (peer-to-peer) teknolojisi.

Bu üç ilke ile çalışan ve Bitcoin’in de temelini oluşturan Blockchain, gözden geçirilmiş bir bütünlük sistemidir. Ayrıca Bitcoin, güvenliği sağlamak için matematiksel algoritmaları, şifrelemeyi ve sayıları temel almaktadır. Yani bir Bitcoin işlemi yapıldığında aracı kurumlar veya devletler yerine sadece Matematiğe güvenilmektedir.
03.07.2018 17:39
Bitcoin protokolü, bugün gördüğümüz finansal düzeni değiştirebilir. Yani temelde bugünkü finansal sistemin olabileceğinden çok daha fazlası olabilir.

Bu teknoloji şunların yerine geçebilir;

Para birimi
Oy verme mekanizması
Küresel kimlik ve itibar uygulaması
Vasiyet ve sözleşme
Merkezi olmayan alan adları
Gelecekteki piyasalar
Telif hakları sistemleri
Bu uygulama, dünya ekonomi evriminin başlangıcı olarak değerlendirilmektedir.
03.07.2018 17:38
Bitcoin işlemleri, bir girdi (gönderici adresi), bir çıktı (alıcı adresi) ve özel anahtardan (Bitcoin’lerinizi harcamanıza izin veren anahtarlardan) oluşur. Gönderen kişi, alıcının adresini ve miktarı girerek işlemi başlatır, madencilerin onayı ve Blockchain yardımıyla işlem doğrulanır ve gerçekleşir. Ancak işlemin kullanılabilir olması için alıcının, gönderilen işlem ile ilişkili anahtara sahip olması gerekir. Bitcoin’in başlangıcından beri bu şekilde yapılan tüm işlemler Blockchain’e kaydedilir.

Her Bitcoin adresi, hem genel hem özel anahtara sahiptir. Genel anahtar, başkalarının sizin adresinize Bitcoin göndermelerine izin verir ve işleyişin düzgün olması için, işlemin imzasını doğrular ve işlemi tamamlar.

Özel anahtar ise “kilidi açmanıza” ve paranızı harcamanıza izin verir. Yani bir Bitcoin’in özel anahtarı o Bitcoin’lerin kasasının anahtarıdır. Bu işlemler ise asimetrik kriptografi kullanılarak, matematik ile güvence altına alınmıştır.
herhangi bir kelimeyi ya da kelime gruplarını "başlık içinde ara" modülünden arayabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com