bugün
gündem
bitcoin
toplam entry: 61
16.07.2018 16:06
Blackrock şirketi kripto para sektörüne girmeye hazırlanıyor. Müşterilere ait 6 trilyon doları yöneten Blackrock dünyanın en büyük varlık yöneticisi ve yatırım şirketi. Haber piyasada alımları tetikledi ve Bitcoin fiyatı küçük çaplı bir sıçrama yaptı.
Financial News’ün haberine göre BlackRock, kripto para sektörüne nasıl girebileceğini araştırması için bir çalışma grubu oluşturdu. Ekip şirketin farklı departmanlarında görev yapan uzmanlardan oluşuyor, hatta şirkette görevli muhbirler yatırım stratejisi gurusu Tim Simpson’ın da ekibe dahil olduğunu bildirdi.

Konuyla yakından ilgili kişiler BlackRock’ın Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yaparak rekabetçi sektöre adım atmayı düşündüğünü belirtiyor. Şirketin CEO’su Larry Fink geçtiğimiz yıl Bloomberg’e verdiği röportajda kripto paraların potansiyeline inandığını, ancak kripto paraları hala spekülasyon ve kara para aklama aracı olarak gördüğünü dile getirmişti.

BlackRock’ın bir sözcüsü “şirketin gözünün senelerdir Blockchain teknolojisinde olduğunu” açıklamıştı. Ancak haberler henüz doğrulanmadı ve şirketten resmi bir açıklamanın gelmesi bekleniyor.

Piyasalar BlackRock haberine bu sabah olumlu bir tepki verdi. Bu yazının hazırlandığı sırada Bitcoin günlük %4,05’lik bir yükselişle 6.611 dolardan işlem görüyor. Dünkü 3 milyar dolarlık hacmin de şu sıralar 4,7 milyar dolara çıktığı görülüyor.

Son 6 aydır kripto para piyasasında ayılar kol geziyor, dolayısıyla iyi haberlere hasret kaldık. Büyük kurumsal yatırım şirketleri kripto paralara ilgi gösterdiğinde hem kripto paralar sektöre yabancı insanların gözünde meşruiyet kazanıyor hem de şirketler küresel finans piyasasındaki yerini sağlamlaştırıyor.

BlackRock haberi hafta başında Bitcoin fiyatına ivme kazandırarak yatırımcıları sevindirdi. Bu noktadan sonra ayı piyasasının sona erip ermeyeceğini kestirmek zor, ancak BlackRock’tan yapılacak resmi bir açıklama boğa mevsiminin başlangıcını müjdeleyebilir.

Kaynak: ethereumworldnews.com

coin-turk.com
Güney Koreli haber kaynaklarından alınan bilgilere göre ülkenin en büyük kripto para borsası Bithumb faaliyetlerini ülke dışındaki piyasalara taşımayı planlıyor. Borsa tarafından yapılan duyuruda platformun önce Japonya’ya sonra da Tayland’a açılacağı belirtiliyor.
Yerel haber sitesi ZDNet Korea’ya açıklamalarda bulunan Bithumb yetkilileri çalışmalara başlandığını dile getiriyor. Söz konusu ülkelerin düzenleyici organlarından onay alınmasının ardından Bithumb’ın piyasalara adım atması için bir engel kalmayacak.

Bithumb yetkilileri bu plan doğrultusunda Japon Finansal Hizmet Kurumu (FSA) ve Tayland Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu ile görüşmelere başladı. Ayrıca Bithumb bu iki ülkede çalışma ofisleri açtı. Bithumb’ın Tayland ofisinin kendi adına 3 milyon Tayland Bahtı (90.000 ABD doları) bulundurduğu ifade ediliyor.

Bithumb’lı yetkililer Tayland’daki ofise ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Tayland elektronik ticaret ve pin-tec sektöründe bir hayli aktif bir ülke. Üstelik devlet yetkilileri de dijital para alanına büyük bir ilgi gösteriyor.

Bithumb kripto para borsasının Japonya’da faaliyetlerine başlamadan önce Tayland’daki platforma start vereceği öngörülüyor. Çoğu uzmana göre Bithumb’ın Tayland ayağı işlemlerine önümüzdeki ekim ayının sonunda kadar başlamış olacak.

Japonya’daki kripto para sektörünün Tayland’a göre biraz daha sıkı yükümlülüklere tabi olduğunu söyleyebiliriz. Ocak ayındaki CoinCheck saldırısının ardından FSA piyasada kendini daha fazla hissettirmeye başladı. Ülkede faaliyet veren birçok kripto para borsası FSA tarafından uygulanan sert düzenlemelere riayet etmek durumunda kalıyor. Yetkililerin uyguladığı düzenlemelerin amacı ise yasa dışı faaliyetlerin önüne geçerek kullanıcılara daha güvenli ve düzenlenmiş bir ekosistem sunmak. Bu bağlamda FSA düzenlemelerinin kripto paralara faydalı olduğu düşünülebilir. Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsasının Japonya merkezli Binance olduğunu düşünürsek son cümleyi daha iyi anlayabiliriz.

FSA düzenlemelerine göre borsaların gizlilik odaklı kripto paralarla işlem yapmasına izin verilmiyor. Ayrıca kullanıcıların fonlarının güvenliği adına soğuk depo uygulaması Japonya’da bir zorunluluk. Ülkeye adım atmak isteyen Bithumb’ın bu tür gereklilikleri yerine getirmesi bekleniyor.

Kaynak: newsbtc.com
coin-turk.com
Ripple son zamanlarda şirket olan Ripple ile, XRP olarak bilinen kripto para birimi arasındaki farkı kesinleştirmek için ciddi bir çaba sarf ediyor. Bunun XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı tartışmalarının zirve yaptığı bir zamanda olması kafalarda soru işareti oluşturdu.

Ripple yakın zamanda kendi Twitter hesaplarında Ripple ve XRP token’inin farklılıklarını anlatan bir görsel yayınladı. Yayınladıkları görselde Ripple’ın küresel ölçekte para gönderme amaçlı ürünler ve hizmetler sunan bir teknoloji şirketi olduğu vurgulandı.


XRP token’i ise, açık kaynaklı teknoloji kökenli bağımsız bir kripto para birimi olarak tanıtıldı. Söz konusu teknoloji XRP Ledger olarak biliniyor ve bu XRP token’inin işlem yaptığı blockchain’i oluşturuyor. Bu da, Ledger’ın bağımsız olarak piyasada olduğunu ve Ripple da dahil hiçbir şekilde tek bir şirket tarafından kontrol edilmediğini ortaya koyuyor.

Ripple XRP Ledger’ı sadece tek bir ürününde kullanıyor o da xRapid. xRapid ürünü XRP token’ini sadece bir köprü para birimi olarak ele alıp, sınır ötesi işlemleri yapabilmek için kullanıyor. Söz konusu kripto para birimi veya teknoloji Ripple tarafından kontrol edilmiyor. Şirket 60 milyar XRP’ye sahip olsa da, bunların 55 milyarı emanet hesaplarda kilitli bulunuyor.

Ripple bunlara ek olarak XRP Ledger‘ın topluluk temelli bir platform olduğuna ve XRP topluluğunun teknolojinin başarılı veya başarısız olacağına karar verdiğini vurguladı. Öte yandan Ripple ise, geleneksel bir şirket tarzında kurulmuş, yönetici kurulu, kurucuları ve elemanları olan bir platform. Ripple’ın başarısına karar verenler ise bu eleman ve yönetici kadrosu.

XRP Ledger açık kaynaklı olduğundan dolayı, herhangi birisi XRP Ledger’ı veya token’ı kullanıp bunun üzerine bir şeyler inşa edebilir. Ripple şirketi ise sadece kendi isteği doğrultusunda hizmet verip finansal kurumlara ürün ve hizmet satıyor. Ripple’ın sahibi firmada hissesi bulunan kurucular, yatırımcılar ve elemanlar iken, herhangi birisi XRP token’ini kullanıp elinde XRP bulundurabilir.

Fregatta isimli Reddit kullanıcısı şunları ifade etti:

”Görünüşe göre Ripple’ın son iki ayda yaptığı her şey şirket olan Ripple ve XRP arasında bir uçurum yaratmayı hedeflemekte. Bazen bu durum çok daha çaresiz gözüküyor. Bu sebeple ortaya çıkan mevcut durum bazı insanlar için sadece komik. Ripple’ın kendisinin potansiyel bir menkul kıymet hükmü konusunda çok gergin olduğu ortada.”

Neo106343 isimli kullanıcı ise şunları vurguladı:

”Ripple şu an SEC kararı yüzünden senden benden çok daha endişeli ve kesinlikle onları bu konuda suçlamıyorum. Ripple XRP’nin şirket için daha önemli olduğunu biliyor ve eğer XRP menkul kıymet olarak değerlendirilirse bu rakiplerine onlarına önüne geçmek adına devasa bir şans sunabilir. Ripple’ın her şeyini araştırdım ve XRP Ripple’ın büyük bir parçası.”

koinbulteni.com
10.07.2018 22:39
Türkiye’nin en düşük komisyon oranlarına sahip olmasıyla adından sık sık söz ettiren BtcTurk, piyasaya ilk olarak Türk lirası tabanlı Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Litecoin alım satımı ile giriş yapmıştı. Platformun bugün duyurduğu bu haber, ABD dolarına endeksli Tether satın almak isteyen Türk kullanıcılar için önem arz ediyor çünkü Tether, piyasaların düşüşe geçtiği bu günlerde çoğu kripto para yatırımcısının fonlarını aktardığı bir ‘çıkış kapısı’ olma yolunda ilerliyor.

Tether Nedir?

USDT, Omni Layer Protokolü aracılığıyla Bitcoin blockchainine damgalanmış bir kripto para varlığıdır. Her bir USDT birimi Tether Limited’ın stoklarında tutulan bir Amerikan Doları ile desteklenir ve Tether Platform aracılığıyla geri alınabilir. USDT transfer edilebilir, depolanabilir, harcanabilir. Tıpkı Bitcoinler veya diğer kripto paralar gibi kullanıcılar Tether’i işlem için kullanabilir. USDT ve diğer Tether birimlerinin yaratılış amaçları ulusal para birimlerinin aktarımını kolaylaştırmak ve kullanıcılara Bitcoin yerine ve an itibariyle pek güvenilir olmayan cüzdan ve takas denetimlerine bir alternatif sunmaktır.

koinbulteni.com
Western Union kripto para dünyasıyla ilişkilerini geliştirmeye devam etmesine rağmen, şirketin yeni aldığı patent içeriğinde Ripple’a dair bir bilgiye rastlanmaması akıllarda soru işareti oluşturdu.
Ripple’ın geliştirdiği kripto para XRP ocak ayı başlarında prestiji yüksek anlaşmalar imzalayarak yaygınlaşma adına büyük adımlar atmıştı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse yaptığı bir duyuruda dünyanın para transferi sektöründe en çok kullanılan üç şirketiyle çalışacaklarını ve bu şirketlerin XRP kullanacaklarını duyurmuştu. O zamanlar MoneyGram ve Western Union XRP tabanlı transfer işlemleri yapmak adına ön plana çıkmıştı. MoneyGram tarafından Walmart2Wolrd’ün yapımı devam ederken, Western Union CEO’suysa XRP’nin deneme sürümünün başarıya ulaşmadığı hakkında yorumlarda bulunmuştu. Western Union CEO’su Hikmet Ersek XRP’nin sınır ötesi para transferlerinde kullanılması hakkında şunları ifade etti:

Western Union’ın düşük maliyetli olmaması sürekli eleştirilir ancak düşük maliyetli işlemleri XRP testlerinde de göremedik. Pratik olarak hala çok pahalı.

Ersek’in yorumları Ripple takipçileri ve yatırımcıları tarafından hoş karşılanmadı. Western Union ve XRP ortaklığı şu anda 6. ayında, bu yüzden Ersek çok az veriden yola çıkarak sonuca vardığı konusunda uyarıldı. Ripple Wester Union CEO’sunun yaptığı açıklamaya yanıt olarak, Western Union’ın XRP işlemlerini yeterince test etmediğini ve kripto paranın sınır ötesi para gönderimlerinde dahi kullanmadığını belirten bir açıklama yaptı:

Yeterince büyük hacimde işlemler yapmadıklarını düşünüyoruz, sadece 10 işlem yaparsanız tabii ki büyük oranda tasarruf edildiğini göremezsiniz. Western Union bir ayda milyonlarca işlem yapıyor bu yüzden 10 işlemin çarpıcı bir sonuç vermemesi normal karşılanabilir.

Western Union XRP deneme sürümünü sadece Amerikan Doları ile Meksika Peso’su işlemleri arasında kullandı ve tasarruf sağlayabilecek durumları daha fazla sınırlandırmış oldu.

Wester Union’ın kripto para patentleri

Western Union geçtiğimiz günlerde kripto paralarla ilgili önemli bir adım attı. Kripto para ağları temelinde, güvenli ödemeleri ve para gönderimi tamamlandığında bildirimleri yapabilen bir sistemin patenti alındı. Bu patent içerisinde XRP’nin adı anılmadı. Yine de Western Union’un bu davranışı kripto paraları plan dahilinde tuttuklarını ve belki de XRP’nin yanı sıra diğer kripto paraları da kullanmayı planladıkları anlamına gelebilir.

Kaynak: Ethereumworldnews
Bitcoin tarihi boyunca çeşitli zorluklarla karşılaştı. Karşılaşılan bu zorluklar arasında teknik sorunların yanı sıra Bitcoin topluluğunun kendi arasında yaşadığı ikilemler de vardı. Bitcoin ayrıca dünyanın çeşitli hükümetlerindeki yetkililerden, çeşitli şirketlerin yöneticilerinden eleştiriler aldı ve ‘yasa dışı bir araç’ olmakla itham edildi, ediliyor. Bitcoin elbette doğuştan ‘illegal’ olan bir araç değil ve bu amaçla üretilmedi. Ama kabul etmek lazım ki insanların Bitcoin ile igili böyle bir algısı var.

Bitcoin’in İllegal Yanı Yok

Bitcoin’in imaj konusunda bazı sıkıntılar yaşadığı çok bariz. Kripto paraları siber suçlarla, uyuşturucu ticaretiyle, dolandırıcılıkla, para aklamayla özdeşleştiren hala çok fazla kişi var. Bunun üstüne bir de kripto para sektörü içerisinde yaşanan çeşitli skandallar, saldırılar, sahtekarlıklar varken Bitcoin’in iyice olumsuz bir itibarı oldu. Bu skandalların en büyükleri arasında tabii Silk Road, Mt. Gox gibi olaylar yer alıyor.


Ama hatırlamak gerekiyor ki Bitcoin doğuştan illegal olan bir şey değil. Dr. David Cowan’ın konu hakkındaki görüşü şöyle:

“Kripto para sektöründe bu kadar karışıklık ve çatışma varken bu tarz paraların illegal amaçlarla üretilmediklerini akılda tutmak zor oluyor.”

İşin belki daha da kötü olan kısmı da Bitcoin’in aslında illegal amaçlar için çok fazla kullanılmıyor olması. Hatta genel olarak kripto paralar illegal amaçlarla çok fazla kullanılmıyorlar.

Foundation for Defense of Democracies’ Center on Sanctions and Illicit Finance‘in (CSIF) yetkililerinden olan Yaya Fanusie, Ocak 2018’de “Bitcoin ile Aklama: Dijital Para Servislerindeki Yasa Dışı Dijital Para Akışının Analizi” adı altında bir yazı yayınlamış ve yaptığı araştırmalar doğrultusunda şöyle bir sonuca varmıştı:

“Bitcoin üzerindeki toplam işlemlerin yüzde birinden daha azı yasa dışı amaçlarla yapılıyor.”

Bitcoin ile yapılan işlemlerin bu kadar küçük bir kısmı yasa dışı amaçlarla kullanılıyor ama çok fazla kişi Bitcoin sanki tamamen bu tarz amaçlar için üretilmiş gibi davranıyor. Bunun sebebi de elbette Bitcoin’in çok da olumlu bir itibara sahip olmaması.

Önlemler, Kontroller

Bitcoin’in itibarını bir an önce düzeltmek gerekiyor ve kripto para sektöründe bunu yapmak için uğraşan çeşitli isimler bulunuyor.

Mesela Dr. Cowan “Kripto para: Gelecekteki itibarın düzeltilmesi” adı altında yayınladığı yazıda kripto paraları ana akıma sokmanın, yasa dışı kullanım oranını daha da düşüreceğini düşündüğünü belirtiyor.

Mayer Brown’ın yetkililerinden olan Matt Bisanz ise konu hakkında şöyle bir görüşe sahip:

“Güven oluşturmak, suçları ve suçların kullanıcılar üstündeki etkisini azaltmak için daha fazla çalışmak gerekiyor. Kredi kartınız çalındığı zaman kredi kartı kullanmayı bırakmazsınız. Bu olay sizde büyük bir etki bırakmaz. Kripto paralar da bu düzeye gelinceye dek cevaplanması gereken sorular olacak.”

Bisanz aynı zamanda bu alanda çeşitli “önlemlerin ve korumaların” uygulanacağı ve insanların kripto paralaya “güvenmeye” başlayacaklarını düşünüyor.

Elliptic’in kurucu ortaklarından olan Tom Robinson da kripto para sektörüne getirilecek düzenlemelerin itibar konusunda yardımcı olabileceği kanaatinde.

Bitcoin genel olarak ne kadar sağlam bir varlık olduğunu zaten defalarca kanıtlamış durumda. Mesela kripto para sektöründe yaşanan hack saldırılarının bir noktada piyasayı bu tarz saldırılara karşı daha bağışıklı hale getirdiğini söyleyebiliriz. BlockStar’ın CEO’su olan Christian Ferri bu konuda şöyle bir yorum yapıyor:

“Her teknolojide olduğu gibi burada da hack saldırıları kısa vadede sorun yaratacak ama bu saldırılar kripto para sektörünü en çok geliştiren şeylerden biri olacak. Sektörü daha güvenli hale getirecek ki bu da sektörün yayılması için önemli.”

Kripto para sektörünün önünde sonunda daha güvenli ve daha güçlü bir hale gelebileceğini söyleyebiliriz. Ancak Bitcoin’in itibarı ne zaman düzelir, bilemiyoruz.

Kaynak: Bitcoinist
CipherTrace adlı araştırma şirketi geçtiğimiz günlerde yeni bir rapor yayımladı. Raporda 2018 yılının ilk yarısında kripto para borsalarından 731 milyon dolarlık kripto para çalındığı belirtildi.
Geçtiğimiz yıl çeşitli nedenlerden dolayı kripto para borsalarından 266 milyon dolar değerinde kripto para çalınmıştı. Henüz 2018 yılının ilk yarısında olmamıza rağmen kripto para borsalarına yönelik saldırıların bilançosu geçen yıla oranla üç kat arttı. Kripto para borsalarının siber saldırılara karşı etkisiz kalması ve gerekli güvenlik önlemlerini alma konusunda ısrarcı davranmaması nedeniyle yatırımcılar oldukça endişeli.

2018 yılının henüz ilk günlerinde Japonya merkezli Coincheck borsası saldırıya uğramış ve 500 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı. Yılın en büyük ikinci saldırısı ise geçtiğimiz ay gerçekleşti. Bu saldırıda Güney Kore merkezli Coinrail borsası hacker’ların kurbanı oldu ve 40 milyon dolarlık kripto para çalındı.

Coincheck ve Coinrail iki ayrı ülkedeki iki farklı kripto para borsası olsa da bir ortak noktaları vardı. Her iki borsa da müşterilere ait kripto paraları soğuk cüzdanlarda saklamak yerine internet ortamındaki sıcak cüzdanlarda saklamayı tercih etti. Coincheck ve Coinrail borsalarının sistemini hack’leyen siber saldırganlar kolaylıkla milyonlarca dolar parayı çalmayı başardı.

500 milyon dolarlık siber saldırının ardından Coincheck borsası, saldırının güvenlik sistemlerindeki yetenekli ve deneyimli çalışan eksikliğine bağlı olarak gerçekleştiğini itiraf etti. Coincheck eski CEO’su Koichiro Wada o dönem Bloomberg’e verdiği röportajda şunları kaydetmişti:

Yönetim ve güvenlik sistemimizde yeterli personelin bulunmadığının farkındaydık. Ajanslarla çalışarak personel kadromuzu genişletmeyi denedik fakat olaylar bu şekilde sonuçlandı.

Siber saldırıdan önce Güney Kore’nin en büyük beşinci kripto para borsası olan Coinrail de siber saldırının güvenlik zafiyetinden kaynakladığını bildirdi.

2018 yılının ilk yarısında yaşanan büyük çaplı siber saldırıların ardından Japonya ve Güney Kore, kripto para borsalarının güvenlik sistemlerine ilişkin sıkı düzenleyici politikalar uygulamaya başladı. Bu bağlamda Güney Kore hükümeti, yerel finans kurumlarına kripto para borsalarını denetleme ve düzenleme yetkisi verdi.

Kripto para borsalarındaki güvenlik açıklarına yönelik gerekli düzenleyici önlemlerin alınması halinde Güney Kore ve Japonya sektörde standartları belirleyen bir konuma ulaşabilir.

Kaynak: CCN.com
Kripto para piyasası uzun süreli bir düşüşün ardından yeniden yaşam belirtisi verdi. Geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında %15’lik bir yükseliş yaşandı. Ancak, bazı uzmanlar Bitcoin’in yeni bir rekora imza atmadan önce bir süre daha düşüş yaşayamaya devam edeceğine inanıyor.
Kripto para piyasasındaki genel yükselişle birlikte yatırımcılar da rahat bir nefes aldı. Bitcoin, haziran ayı içerisinde, yılın en düşük seviyesi olan 5.750 dolara gerilemişti. Bitcoin’in fiyatına yönelik tartışmalar sürerken temmuz ayının ilk günleriyle birlikte %15’lik bir yükseliş, kripto para yatırımcısını yeniden umutlandırdı.

Bitcoin’deki yukarı yönlü fiyat hareketine rağmen bazı uzmanlar aşağı yönlü bir kırılmanın gerçekleşeceğini iddia ediyor. Finansal veri sağlayıcısı ADVFN CEO’su Clem Chambers, Bitcoin’in fiyatının düşmeye devam edeceğini düşünüyor. Chambers, katıldığı bir Blockchain konferansında Express U.K muhabirinin sorularını yanıtladı. Bitcoin’in yeniden 20.000 dolara ulaşmadan önce 2.000 dolar seviyesine kadar gerileyeceğini öngören Chambers, Blockchain teknolojisine yönelik şunları kaydetti:

Blockchain tıpkı internet gibi geleceğe açılan bir kapı. Bitcoin de muhtemelen bu geleceğin bir parçası olacak. Dünyada gerçek bir para sorunu var. Dolaşıma yetecek kadar para basılmıyor. Kripto paralar ise o boşluğu dolduracak.

Kripto para borsası BitMex’in CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin’in 50.000 dolara ulaşmadan önce 3.000 dolar seviyesine kadar gerileyebileceğini iddia etti. CNBC’nin Fast Money programına konuk olan Hayes şunları kaydetti:

Bir yıl içerisinde 20 bin dolara ulaşan bir şeyin düzeltme hareketi sonucu 6 bine gerilemesinin normal karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Bitcoin’i bir anda $3.000 ile $5.000 arasında bulabiliriz. Ancak, SEC tarafından onaylanmış ETF (Borsa Yatırım Fonu) düzenlemesinin Bitcoin’i yeniden 20.000 dolar hatta 50.000 dolar seviyesinde görmemize neden olabilir.

İlk dönem Bitcoin yatırımcılarından Ran Neu Ner ise Bitcoin için 5.350 dolar seviyesine işaret etti. Ran, Bitcoin fiyat hedefinin önümüzdeki iki hafta içerisinde gerçekleşmesini beklediğini kaydetti.

BKaynak: Newsbtc
04.07.2018 15:08
şikayetleriniz kişisel haberleşme niteliğinde olmayıp, şikayetiniz ve iletişim bilgileriniz gerekli görüldüğü takdirde yayınlanabilir, üçüncü kişilerle ve/veya yasal mercilerle paylaşılabilir. bu nedenle şikayetlerinizde ifşa edilmesini istemediğiniz beyanlarda bulunmamanızı tavsiye ederiz.İletişim bölümünden bize yazabilirsiniz.
04.07.2018 15:05
Bitcoinsözlük 5651 sayılı kanun çerçevesinde yer sağlayıcı sıfatı’yla(www.tib.gov.tr hizmet vermektedir. sözlük'te yazarlar tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi olmaksızın ve doğrudan yazarlar tarafından yayına alınmaktadır. tarafımıza başvurulmadığı müddetçe, yayınlanan içeriğin hukuka uygunluğunu denetleme yükümlülüğümüz bulunmamaktadır. ancak, sözlük yer sağladığı içeriğin hukuka uygunluğunu sağlamaya özen göstermekte, bu nedenle yapılan her başvuruyu dikkatle değerlendirmektedir.
herhangi bir kelimeyi ya da kelime gruplarını "başlık içinde ara" modülünden arayabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com