bugün
gündem
segwit
04.07.2018 14:55
SegWit, Segregated Witness’ın kısaltılmış halidir ve Türkçe’ye “ayrılmış tanık” olarak çevirebiliriz. Bitcoin Çekirdeği’nin geliştirici ekibi tarafından ortaya atılmıştır.

Kısmi çatallaşma olarak adlandırabileceğimiz soft fork olayı olan SegWit, tüm kullanıcıların yazılımlarını güncellemesine ihtiyaç duymadan, problem yaratmadan çalışabilecek olan ileriye yönelik bir Bitcoin blockchain’i yükseltmesidir. Bitcoin Çekirdeği’nin 0.13.1 sürümünde yayınlanmıştır.

Segwit’in İşleyişi
Para işlemlerinde, üç ana etmen faktör vardır. Gönderenden, alıcıdan ve imzalardan (genelde “tanıklar” diye adlandırılabilir) oluşan bu üç etmen, işlem genişliğinin büyük bir bölümünü oluşturur. Çoğu kişinin düşündüğünün aksine SegWit, tanıklık verilerini ayrı bir tanıklık bloğuna aktarmaz. Bunun yerine SegWit 1 MB blok boyutu kapasitesini, seri haline getirilmiş tanıklık verilerini tek bir birim ve çekirdek blok verisini dört birim olarak sayarak; 4 milyon birim blok taşıyabilir hale getirir. Bunun anlamı, blok boyutlarının arttırıldığıdır.


SegWit tanığın içindeki her byte’ı 1 MB oluncaya dek 0.25 byte olarak sayar yani bir bloğun maksimum boyutu neredeyse 4 MB’ı bulur. Bu, verinin küçültüldüğü anlamına gelmez. Bu işlemde yapılan şey veriyi 1 MB limitini arttırmaya olanak tanıyacak şekilde saymaktır. Ancak bu işlem sadece tanıklık verilerini etkiler ve tanıklık dışındaki veriler hala daha maksimum kapasite olan 1MB’a kadar 1 byte olarak ya da maksimum blok hacmi olan 4MB birime ulaşıncaya dek 4 birim olarak sayılır.

Bitcoin Çekirdeği: ‘’İşlemler SegWit özelliğiyle yapılmaya başlandığında, bu değişiklik blok başına düşen veri miktarını arttıracaktır (işlemlerin %100’ünün SegWit ile yapılması durumunda blok başına 2 MB veri düşmesi bekleniyor ancak en kötü durumda bu oran blok başına 4 MB’a kadar çıkabilir). Bu haliyle daha çok işlem hacmine imkan sağladığı için, UTXO [Harcanmayan işlem çıktısı] veri tabanını daha hızlı bir şekilde yükseltmesi beklenebilir (işlemlerin %100’ünün SegWit ile yapılması durumunda, bu yükselişin oranı iki katına çıkabilir; en kötü durumdaysa SegWit bir soft fork (kısmi çatallaşma) olduğu için UXTO [Harcanmayan işlem çıktısı] oranı değişmez).
entry girmek için giriş yapınız.
son 30 gün içerisindeki bildirimlerinize sağ üstte yer alan bildirim sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com