bugün
gündem
Hardware wallet neden güvenli
01.07.2018 18:28
Bir kripto para var, bunun kendine ait bir ağı var, cüzdanlar ağın birer parçası ve tabii minerlar ve master nodelar var.
Sistem tıkır tıkır işliyor ama herşey online olmak zorunda zira tüm bu blockchain defteri online olarak herkesin bilgisayarında birer kopya şeklinde duruyor.

Hardware wallet denen, aslında bir tane secure flash entegresi ve mikroişlemci barındıran devrecikler içlerinde ne saklıyor?

Kripto parayı cüzdandan çeksek başka bir cüzdana atsak o da online olmalı ki herkesin defterinde bulunsun ve kaybolmasın değil mi?
Peki donanımsal cüzdana bu parayı çekersek ve internetini kesersek ne olur? Herkesten silinmez heralde, e silinmiyorsa bu cüzdana niye çektik, zira o cüzdan adresi internette var ve private key i biri bilse bizim para donanımsal cüzdanda olsa bile çekemez mi?

Donanımsal cüzdan tam olarak ne saklar?
01.07.2018 18:28
Hardwarewallet'ların içerisinde genel olarak secure element ve unsecure element adında iki grup bulunuyor. unsecure elementin görevi harware wallet ile walletı bağladığınız cihaz arasında iletişim kurmaktır. Secure element ise hiçbir zaman bağlantı kurduğunuz cihazla doğrudan bağlantı kurmaz. Hardware wallet'ınızı bilgisayara bağlayıp bir para gönderme işlemi yaptığınızda olan hadiseler kısaca şöyledir: Parayı göndereceğiniz adres, göndermek istediğiniz miktar unsecure elemente gönderilir. Unsecure element bu bilgileri secure elemente aktarır. Secure element sakladığı private key ile yapmak istediğiniz işlemi onaylayıp imzalar ve imzalanmış veriyi unsecure elemente geri gönderir. Unsecure element de işlenmiş, imzalanmış veri paketini bilgisayara geri gönderir. Bilgisayar bu veriyi blockchain'de yayınlanması için mempoola gönderir. Böylece private keyiniz işlemin hiç bir safhasında secure elementin içinden çıkmamış olur.

Özet olarak secure elementin iki görevi vardır: Private keyinizi saklamak ve kendisine unsecure elementten gelen imzalama işlemlerini private keyi kullanarak imzalamak ve imzalanmış bu bilgiyi unsecure elemente iade etmek.

Şu linkten trezor one'ın devre çizimlerine, fotoğraflarına bakabilirsiniz: github.com

Kripto parayı cüzdandan çıkarmak diye bir şey olamaz, zira cüzdanın içinde bulunan tek şey private keyiniz. Paralar cüzdanın içinde durmuyor yani. Kriptoparalarınız blockchain üzerinde kriptolanmış olarak herkes tarafından muhafaza ediliyor. Sizin hardware walletta bulunan tek şey size ait olan kriptolanmış veriyi çözmenizi sağlayacak anahtardan başka bir şey değil. Dolayısıyla hardware walletlların internet bağlantısının kesilmesi (ki zaten bu cihazlar teoride hiçbir zaman internete bağlanmıyor, internete bağlı olan şey sizin telefonunuz, tabletiniz ya da bilgisayarınız) hiçbir şeyi etkilemiyor.

Umarım faydalı olmuştur. Size naçizane tavsiyem hardware walletların çalışma mantığından önce blockchain'de verilerin nasıl saklandığı ve kullanıcıların blockchainle etkileşiminin nasıl olduğuyla bilgi sahibi olmanızdır.
05.07.2018 18:27
- Bitcoinlerimiz nerede duruyor?
Tamamen internette ve ledger içerisinde online duruyor, binlerce bilgisayarın içerisinde birer kopyası var ve tüm bitcoinlerimiz orada.

- Bitcoinlerimizi oradan alıp çok gizli bir yere saklayamaz mıyız?
Hayır, bitcoinler hep orada duracak ve oradan onları alamayız.

- Bitcoinlerin sahibi nereden bellidir?
Bitcoinlerin şifrelendiği private keyi bilen herkes bitcoinlerin sahibi sayılır.

- Hardware wallet (donanımsal cüzdan) ne saklar?
Bu cüzdan içerisinde bitcoin saklamaz, sadece private keyi saklar.

- Peki hardware wallet alıp tüm coinlerimi içine yüklüyorum ben asla kimse alamaz diyorlar?
Private keyi bilen herkes coinlerinizi çekebilir. Cüzdanda coin yok, sadece private key var.

- Wallet kelimesi cüzdan demek ama aslında içinde paramı saklamıyor öyle mi?
Evet, bu biraz ticari laf oyunu gibi olmuş ve cüzdan içinde gerçekten coinlerin durduğuna inanan çok insan var.

- Hardware wallet, private keyi nasıl saklar?
Kendi içinde şifreli bir şekilde saklar, bazı modeller özel amaçlı elektronik chipler içerisinde daha güvenli şekilde saklar.

- Hardware wallet ne yapar? (kısa)
Private key saklar ve private key ile verileri imzalar.
10.07.2018 22:35
Ledger 2017 Yılında 1 Milyon Kripto Donanım Cüzdanı Sattı – Samsung ve Google Gibi Yatırımcıları Çekti
entry girmek için giriş yapınız.
sözlük kuralları yenilendi. yazmadan önce bakmak ister misin?

Araç Sağlayıcı: Investing.com