bugün
gündem
Bitcoin Fiyatı Neden Çok Hareketli
03.07.2018 17:41
Bitcoin uluslararası ödeme aracı olarak kullanılmasının yanında trader ve fiyat spekülatörleri arasında da oldukça popülerdir. Yani fiyat, piyasada alış satış işlemi yapan yatırımcıların arz ve talep eğilimlerine bağlıdır. Ayrıca uluslararası haberlere bağlı olarak da Bitcoin fiyatı keskin bir şekilde inip çıkabilir. Eğer bir haber, Bitcoin’in yaygın olarak kabul görme olasılığını arttırırsa, fiyat yükselir. Tam tersi olarak, eğer bir haber kitlesel kabulü önleyecek içeriklere sahipse, bu haber büyük olasılıkla fiyatı negatif yönde etkileyecektir.

Bu haberler yalnızca Bitcoin dünyasını ilgilendiren haberler olabileceği gibi genel haberler de olabilir. Mesela Bitcoin borsasını, yazılımını ya da cüzdanları etkileyen saldırılar fiyatın büyük ölçüde düşmesine neden olur. Buna örnek olarak Mt. Gox’un 2014 yılında çökmesi ya da Bitstamp ve Bitfinex’e gerçekleştirilen hırsızlık saldırılarını gösterebiliriz.

AB, Çin, Japonya ve ABD gibi geniş piyasa hacmine sahip ülkelerin, Bitcoin’e karşı olumlu ya da olumsuz düzenlemeleri de Bitcoin fiyatını artırma ya da düşürme etkisine sahiptir. Örneğin Çin hükumeti, 2013 yılında Bitcoin borsalarına işlem kısıtlaması getirdiğinde, fiyat rekor bir düşüş yaşamıştı.

Bazen fiyata etki eden haberler Bitcoin ile hiç alakalı da olmayabilir. Yeni vergi politikaları, banka talepleri, negatif faiz oranları, borsa iflasları, banka istikrarsızlıkları ya da devlet iflasları gibi çarpıcı ekonomik haberler, yeni bir varlık sınıfının tercih edilmesine ve Bitcoin fiyatının artmasına neden olabilir. Fiyat bazen hiçbir sebep yokken de dalgalanabilir. Ani çökmeler, büyük artışlar ve aşağı yukarı oynamalar da yaşanmaktadır.
04.07.2018 14:39
FED ve bazı önde gelen ekonomistlere göre önceki yılın aralık ayında piyasaya sürülen Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri, kripto para piyasasında tarihin en büyük düzeltme hareketlerinden birinin yaşanmasına ve akabinde piyasanın çöküşe geçmesine neden oldu.
Japon ekonomist Yukio Noguchi, geçtiğimiz yılın Aralık ayında CBOE ve CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmasının, piyasanın bir anda güçlü bir ayı sezonu etkisi altına girmesine yol açtığını belirtti.

Kripto para piyasasının geçtiğimiz yılın son çeyreğinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasanın toplam değeri 900 milyar dolara yükseldi. Bitcoin 20.000 dolar seviyesinde fiyatlanırken Ethereum ise 1.400 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ancak ocak ayının ikinci yarısıyla birlikte kripto para piyasasında günümüze kadar etkisi devam edecek düzeltme hareketi başladı. Kripto para piyasası yaklaşık yedi aylık bu süreçte %70’lik bir değer kaybı yaşadı.

Bitmex CEO’su Arthur Heyes, kripto para piyasasının henüz emekleme döneminde olduğunu ifade ediyor. Heyes, yılda %300’ün üzerinde artış yaşayan kripto para piyasasında %70’lik bir düzeltme dalgasının normal karşılanması gerektiğini belirtti.

Noguchi ise Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri nedeniyle kripto para piyasasının bir daha hızlı bir yükseliş yaşayamayacağını iddia ediyor. Birçok kripto para uzmanı Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin başlamasına yönelik farklı fikirler sundu. Bazı uzmanlar Noguchi’nin aksine Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin yüzlerce milyar dolarlık kripto para piyasasını etkisi altına alamayacağını düşünüyor.

Bir yatırımcı olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim, kripto para piyasasında yaşanan her ciddi yükseliş %70 ile %80’lik bir düzeltme dalgasını da beraberinde getirdi. Şu an kripto para piyasasının içinde bulunduğu düzeltme dalgası geçmişte yaşananlardan pek farklı değil. Olaylar değişir, isimler değişir fakat adı her zaman aynı kalır.

FED, kripto para piyasasındaki bu düşüş dalgasının normal karşılanması gerektiğini belirtti:

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleriyle birlikte kripto para piyasasındaki hızlı bir yükselişin ardından gelen düşüş dalgası aslında tesadüf değil. Aslında bu düşüş dalgası Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinin ardından kripto para piyasasındaki alım satım faaliyetleriyle doğru orantılı.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinin kripto para piyasasını manipüle ettiği yönünde herhangi bir kanıt yok. Fakat bazı çevrelerce Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesinin kripto para piyasasındaki düşüş trendini tetiklediği düşünülüyor.

Kaynak: CCN.com
04.07.2018 14:40
Tether USDT’ye dair tartışmalar halen devam ediyor. Tether’ın ne kadar gerçeği yansıttığı konusunda birçok araştırma yapıldı. Kripto para borsası Kraken’da yapılan yeni araştırmada Tether’ın piyasayı manipüle etmek için kullanılıp kullanılmadığı tespit edilmeye çalışıldı.
Bloomberg ekibi ünlü poker oyuncusu ve aktif bir kripto yatırımcısı Andrew Rennhack’in Tether hakkında şüphelerini paylaştığı bir yazısından sonra Kraken’ı araştırmalara başladı. Rennhack Kraken borsasındaki USDT emir tablosu inceledi ve USDT’lerin standart piyasa hareketlerine ya da diğer kripto paralara kıyasla mantıksız hareket ettiğini öne sürdü.

Rennhack’in ardından Bloomberg ekibi de kendi araştırmasını yapmaya karar verdi ve birkaç uzman ile birlikte araştırmayı yürüttü.

Bloomberg ekibinin vardığı sonuç

Bloomberg ekibi Rennhack’ten daha titiz bir metotla verileri inceledi ve ekip Rennhack’in görüşüne katıldı:

1 Mayıs ve 22 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen 56 binden fazla işlemin kaydı New York Üniversitesi profesörü Rosa Abrantes-Metz ve eski ABD Merkez Bankası denetleyicisi Mark Williams ile paylaşıldı. İki uzman da herhangi bir piyasanın Kraken’daki gibi hareket ettiğine rastlamadıklarını ve büyük tether emirlerinin fiyatı etkilemediği ifade etti.

Araştırma sonucunda emir defterinde alışılmamış durumlara rastlandı: Aniden beliren olağan dışı hacim değişimleri, fiyatın büyük alım ve satım emirlerinden etkilenmemesi, aksine küçük hacimli emirlerin daha güçlü etkilerinin görülmesi. Bunların yanı sıra ortalama bir kişinin genellikle yapmadığı sayıda 5 haneli alım emirleri tespit edildi.

Araştırmacılara göre buna benzer durumlar dürüst olmayan uygulamalar arasında sayılan “hayali işlemler” olarak adlandırılıyor. Geleneksel piyasalarda suç sayılan hayali işlemler henüz kripto piyasasında düzenlenmedi.

Tether skandallara alışkın

Bloomberg’in araştırma sonuçları Tether’ın karıştığı ilk skandal sayılmaz. Daha önce Texas Üniversitesi profesörü John Griffin tarafından yapılan bir araştırmada Bitfinex’in Tether kullanarak piyasa manipülasyonu yapıyor olabileceği öne sürülmüştü.

Bitfinex ve Tether yöneticisi JL van der Velde iddiaları yalanladı. Velde Bitfinex’in fiyat manipülasyonu yapmak için tether basmadığını ifade etti. Daha önce Bitfinex yöneticileri Tether’ı temize çıkarmak adına bir denetleme firmasına inceleme yaptırdı ve konuya dair bir rapor yayımladı.

Kaynak: Ethereumworldnews
entry girmek için giriş yapınız.
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com