bugün
gündem
2018 Yılında 731 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı
05.07.2018 18:37
CipherTrace adlı araştırma şirketi geçtiğimiz günlerde yeni bir rapor yayımladı. Raporda 2018 yılının ilk yarısında kripto para borsalarından 731 milyon dolarlık kripto para çalındığı belirtildi.
Geçtiğimiz yıl çeşitli nedenlerden dolayı kripto para borsalarından 266 milyon dolar değerinde kripto para çalınmıştı. Henüz 2018 yılının ilk yarısında olmamıza rağmen kripto para borsalarına yönelik saldırıların bilançosu geçen yıla oranla üç kat arttı. Kripto para borsalarının siber saldırılara karşı etkisiz kalması ve gerekli güvenlik önlemlerini alma konusunda ısrarcı davranmaması nedeniyle yatırımcılar oldukça endişeli.

2018 yılının henüz ilk günlerinde Japonya merkezli Coincheck borsası saldırıya uğramış ve 500 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı. Yılın en büyük ikinci saldırısı ise geçtiğimiz ay gerçekleşti. Bu saldırıda Güney Kore merkezli Coinrail borsası hacker’ların kurbanı oldu ve 40 milyon dolarlık kripto para çalındı.

Coincheck ve Coinrail iki ayrı ülkedeki iki farklı kripto para borsası olsa da bir ortak noktaları vardı. Her iki borsa da müşterilere ait kripto paraları soğuk cüzdanlarda saklamak yerine internet ortamındaki sıcak cüzdanlarda saklamayı tercih etti. Coincheck ve Coinrail borsalarının sistemini hack’leyen siber saldırganlar kolaylıkla milyonlarca dolar parayı çalmayı başardı.

500 milyon dolarlık siber saldırının ardından Coincheck borsası, saldırının güvenlik sistemlerindeki yetenekli ve deneyimli çalışan eksikliğine bağlı olarak gerçekleştiğini itiraf etti. Coincheck eski CEO’su Koichiro Wada o dönem Bloomberg’e verdiği röportajda şunları kaydetmişti:

Yönetim ve güvenlik sistemimizde yeterli personelin bulunmadığının farkındaydık. Ajanslarla çalışarak personel kadromuzu genişletmeyi denedik fakat olaylar bu şekilde sonuçlandı.

Siber saldırıdan önce Güney Kore’nin en büyük beşinci kripto para borsası olan Coinrail de siber saldırının güvenlik zafiyetinden kaynakladığını bildirdi.

2018 yılının ilk yarısında yaşanan büyük çaplı siber saldırıların ardından Japonya ve Güney Kore, kripto para borsalarının güvenlik sistemlerine ilişkin sıkı düzenleyici politikalar uygulamaya başladı. Bu bağlamda Güney Kore hükümeti, yerel finans kurumlarına kripto para borsalarını denetleme ve düzenleme yetkisi verdi.

Kripto para borsalarındaki güvenlik açıklarına yönelik gerekli düzenleyici önlemlerin alınması halinde Güney Kore ve Japonya sektörde standartları belirleyen bir konuma ulaşabilir.

Kaynak: CCN.com
06.07.2018 18:51
6 milyon BTC tamamen kaybolmuş olması piyasadaki dolaşan bitcoin miktarını azaltacağı için bitcoinin değerinin yüksek kalmasına neden oluyor.
06.07.2018 18:51
6 milyon BTC tamamen kaybolmuş olması piyasadaki dolaşan bitcoin miktarını azaltacağı için bitcoinin değerinin yüksek kalmasına neden oluyor.
entry girmek için giriş yapınız.
sol tarafta yer alan daha sekmesi içerisinde istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Araç Sağlayıcı: Investing.com